'Potrhlá Ruska s bláznivým nápadem' změnila mentalitu Dánů. Vyhazují nejmíň jídla v Evropě

Dánsko během uplynulých pěti let zredukovalo plýtvání potravinami o pětadvacet procent. V boji proti vyhazování jídla se tak stalo šampionem mezi evropskými zeměmi. Za vším stojí jediná žena – Ruska Selina Juulová, která se na základě vlastních zkušeností s nedostatkem jídla rozhodla naučit Dány šetrnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Selina Juulová, žena, která učí Dány šetřit s potravinami

Selina Juulová, žena, která učí Dány šetřit s potravinami | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International, Finn Årup Nielsen

Nezávislá ilustrátorka a grafička Selina Juulová se narodila v roce 1980 v Moskvě. Když jí bylo třináct let, přestěhovala se z Ruska do Dánska, kde vystudovala grafický design.

Nikdy nepodceňovat sílu odhodlané osobnosti

„Hned po příjezdu do Dánska mě překvapilo množství potravin v supermarketech a také to, jak se jimi plýtvá,“ svěřila se BBC před časem Juulová. Pochází totiž ze země, kde se zhroutil komunismus a s ním celá infrastruktura a kde se lidem potravin nedostávalo. „Nikdy jsme si nebyli jistí, jestli budeme mít na stole dost jídla,“ cituje deník Independent pohlednou mladou ženu, jejíž úsilí už oficiálně ocenila i vláda v Kodani.

Německý řetězec začal prodávat prošlé potraviny. Bojuje proti nadměrnému plýtvání

Číst článek

Na základě vlastních zkušeností z bývalé domoviny Juulová založila nevládní organizaci Stop plýtvání jídlem, která je dnes v Dánsku považována za nejvlivnější neziskové spotřebitelské hnutí. Jejím cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nevratném vlivu plýtvání na život společnosti. Mladá žena neúnavně organizuje kampaně a akce všeho druhu. To vše s cílem zredukovat stávající množství vyhozených potravin.

„Do dveří vešla potrhlá Ruska s bláznivým nápadem, jak přestat plýtvat jídlem,“ říká Marie Noelová, mluvčí dánského maloobchodního řetězce Dagrofa, a dodává: „Selině se nakonec podařilo Dány přesvědčit a změnit jejich mentalitu.“

„Vezmi si mě, jsem tu sám“

Juulová také přiměla největší dánský řetězec Rema 1000, který prodává levné potraviny, aby nahradil množstevní slevy snížením cen jednotlivých položek. V důsledku to vedlo k menšímu plýtvání.

Max Skov Hanser, majitel jedné z diskontních prodejen, prozradil, že dřív vyhazoval až stovku banánů denně. Poté, co je začal nabízet se sloganem „Vezmi si mě, jsem tu sám“, zredukoval počet vyhozených banánů o devadesát procent.

Národní potravinová sbírka opět pomáhá. Přispět lidem v nouzi můžete i v Českém rozhlase

Číst článek

Organizace Stop plýtvání jídlem nabádá spotřebitele, aby vyvíjeli vlastní iniciativu, nevyhazovali jídlo, vařili ze zbytků a nakupovali s rozmyslem nebo přebytky potravin věnovali ubytovnám pro bezdomovce. Jedna z kodaňských charitativních nadací loni otevřela vůbec první prodejnu zbylých potravin v Dánsku. Jsou o třicet až padesát procent levnější než ty v běžných obchodech.

„Vyhazovat potraviny znamená nemít respekt k přírodě, ke zvířatům, ke společnosti a k lidem, kteří potraviny produkují. Je to projev neúcty k našemu času a penězům,“ říká Selina Juulová. A zdůrazňuje, že nejvíce plýtvají jídlem právě spotřebitelé.

Inciativu dnes podporuje i řada osobností ze společenské a politické sféry, včetně dánského expremiéra Poula Nyrupa Rasmussena. Všichni se zasazují o to, aby se množství vyhozených potravin dál snižovalo. Dánsko ho ročně vyprodukuje 700 tisíc tun.

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme