Před 66 lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim

Celý svět si dnes opět připomene osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Tam dorazí prezidenti Polska a Německa a také bývalí vězni vyhlazovacího tábora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim

Osvětim | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Přesně před šestašedesáti lety byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační tábor v jihopolské Osvětimi. Ruští vojáci tehdy v táboře našli tisíce zubožených vězňů, kteří tam zůstali i po evakuaci jednotek SS.

Před příchodem Rudé armády totiž nacisté většinu vězňů z Osvětimi vyslali do jiných koncentračních táborů. Plynové komory a krematoria vyhodili do vzduchu a snažili se zničit veškeré důkazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v Polsku Petr Vavrouška v Ranním Radiožurnálu

Hold všem obětem Osvětimi dnes vzdají prezidenti Polska a Německa. Ti se setkají jak s přeživšími vězni tábora, tak i s mládeží.

Právě mladí lidé patří k nejčastějším návštěvníkům muzea v někdejším nacistickém táboře. Vloni do Osvětimi dorazilo téměř milion a půl lidí. Přes šedesát procent z nich bylo školního věku.

Ale v tamním muzeu dnes budou především lidé, kteří měli to štěstí a Osvětim přežili. Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Polsku Petra Vavroušky jich je asi stovka.

„Já jsem například loni mluvil s paní Ewou Cór, která to osvobození tábora zažila. Tehdy byla 11letou dívkou a říkala mi, jak bylo tehdy už pozdě odpoledne, když jedna z žen přiběhla do baráku a křičela, že jsou všichni svobodní, že viděla ruské vojáky.“

„Pro paní Cór a ostatní bývalé vězně je dodnes nepochopitelné, že Osvětim tehdy vůbec vznikla, že lidé vytvořili něco tak šíleného k likvidaci jiných lidských bytostí. A myslím, že o tomto mementu dnes budou přeživší vězni tady v Osvětimi především mluvit.“

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme