'Převislé' poslanecké mandáty by Merkelové mohly pomoci ke znovuzvolení

Existence tzv. "převislých mandátů" by mohla rozhodnout volby do Spolkového sněmu. Stalo by se tak poprvé v dějinách Německa a těžit by z toho mohli křesťanští demokraté kancléřky Merkelové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na volebním mítinku

Angela Merkelová na volebním mítinku | Foto: Jiří Hošek

Konkurenční strany varují, že by takto získaná většina křesel nebyla legitimní.

Kontroverzní výsledek hlasování příští neděli by mohl vyplynout z německého volebního systému, kdy občané jedním hlasem volí kandidáty a druhým strany.

Voliči se tak mohou vyslovit pro víc přímých kandidátů jedné strany, než kolik by stejné formaci v té které spolkové zemi náleželo podle tzv. "druhých" hlasů. Právě CDU by podle politologa Joachima Behnkeho mohla takovýchto "převislých " mandátů získat až 20. Manfred Güllner z institutu Forsa počítá se 14 až 18 mandáty.

V praxi by to znamenalo, že koalice křesťanských demokratů s liberály by měla dost hlasů pro znovuzvolení Merkelové, i kdyby v součtu získala o tři procentní body méně, než sociální demokracie, Die LINKE a Zelení.

Představitelé těchto stran už varují před nelegitimností takové volby a odvolávají se postoj ústavního soudu. Ten loni převislé mandáty označil za částečně protiústavní.

Jiří Hošek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme