Při plnění pracovních povinností letos zahynulo ve světě 65 novinářů

Novinářské povolání nepatří právě k těm bezpečným. Dokazuje to statistika organizace Reportéři bez hranic. Podle ní letos zahynulo 65 novinářů při plnění svých povinností. V loňském roce bylo potvrzených 66 úmrtí žurnalistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři poblíž místa havárie airbusu společnosti Germanwings ve francouzských Alpách

Novináři poblíž místa havárie airbusu společnosti Germanwings ve francouzských Alpách | Zdroj: Reuters

Nejnebezpečnější byly letos pro novináře Sýrie a Irák. Mezi oběťmi ale byli i žurnalisté pracující v jinak mírových oblastech - ti letos představují dokonce dvě třetiny z celkového počtu zabitých.

Příkladem byl lednový útok na satirický týdeník Charlie Hebdo v Paříži, při kterém zahynulo devět členů redakce. Francie se tak stala pro novináře třetí nejrizikovější zemí na světě.

Velmi nebezpečné je také zprostředkovávat informace z Jemenu nebo Jižního Súdánu, rizikové oblasti jsou také Indie, Mexiko nebo Filipíny.

Údaje jiné organizace - Výboru na ochranu novinářů - říkají, že jedna čtvrtina žurnalistů zemřela v nějakých přestřelkách či bojových akcích, ale 68 procent se stalo obětí vražd.

Nejvíc obětí - třetina - je z řad reportérů. Hned za nimi jsou novináři publikující na internetu. Ti často nacházejí kauzy nepříjemné pro nějaké mocné v zemích jako Brazílie, Mexiko či Turecko a stávají se obětí násilných trestných činů.

Rozhlasoví reportéři patří podle Výboru pro ochranu novinářů k těm nejméně ohroženým, mezi zabitými jich letos byla z celkového počtu jen čtvrtina. I když třeba 25. ledna zahynuli v Jižním Súdánu najednou čtyři rozhlasoví reportéři.

Pro novináře byl vůbec nejčernější rok 2007, kdy jich zahynulo více než sto.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme