'Putin ne, Evropa ano,' skandují tisíce Maďarů. Protesty mají trvat celý měsíc

V maďarských městech začala série demonstrací, která má trvat celý měsíc. Příležitostí pro ně bude zítřejší návštěva německé kancléřky Angely Merkelové a očekávaný příjezd ruského prezidenta Vladimíra Putina, který se do Maďarska chystá 17. února. Protestujícím vadí hlavně příklon země k Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti vládě Viktora Orbána před parlamentem v Budapešti | Zdroj: Reuters

Během návštěvy německé kancléřky Merkelové chtějí demonstranti upozornit, že současná vláda Viktora Orbána se odklání od politiky Evropské unie a naopak tíhne k Rusku.

Na demonstraci znějí hesla jako „Jaro přichází, Orbán odchází“, „Putin ne, Evropa ano“ nebo „Merkelová yes, Putin nět“.

Od kancléřky účastníci očekávají, že trochu popožene maďarskou vládu zpět na společnou cestu. Symbolem této snahy bude oblékání různých veřejných objektů, například soch, do modré barvy unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty v centru Budapešti sleduje spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Protestující se organizují především přes sociální sítě, na dnešní demonstraci u parlamentu potvrdilo účast 15 tisíc lidí.

Několik desítek tisíc lidí už organizátoři dokázali přes sítě zmobilizovat na svou první akci – demonstraci proti internetové dani loni v říjnu. Od té doby jsou počty účastníků střídavé, celkově se ale snižují.

Pořadatelé protestů nechtějí být hlavní opozicí proti vládě, jen ji kritizují za její politiku v různých oblastech, momentálně hlavně za odklon od společné evropské politiky. A jak zdůrazňují, nepatří k žádné politické straně.

Demonstrace proti vládě Viktora Orbána před parlamentem v Budapešti | Foto: Reuters

Dnešní demonstrace se nekoná jen v Budapešti, ale i v dalších 20 maďarských městech a dokonce i v zahraničí, kde pracuje větší počet mladých Maďarů, například v Amsterdamu nebo Londýně.

Pozici vlády Viktora Orbána však protesty zřejmě ohrozit nemohou. Orbánova vláda je ani nebere příliš vážně – označuje je za chabý pokus liberální a levicové opozice o kritiku, organizátory shazuje a snaží se je zdiskreditovat.

Demonstrace proti vládě Viktora Orbána před parlamentem v Budapešti | Foto: Reuters

Gregor Martin Papucsek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme