Rajoy pohrozil vetem dohody s Tureckem, pokud nebude v souladu s právem

Státy Evropské unie v Bruselu jednají s Tureckem o dohodě, která by umožnila vracet všechny migranty zpět do Turecka. Takovou možnost navrhlo samo Turecko; to je ochotné přijmout zpět všechny běžence, kteří z jeho území připlují na řecké ostrovy. Výměnou za to Turci po unii požadují řadu ústupků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Ahmet Davutoglu na schůzce s unijními lídry

Turecký premiér Ahmet Davutoglu na schůzce s unijními lídry | Zdroj: ČTK

„Dohoda musí být v souladu s mezinárodním právem,“ řekl španělský premiér Mariano Rajoy. V opačném případě prý dohodu vetuje.

Země unie po Turecku požadují, aby zajistilo bezpečí pro všechny uprchlíky bez ohledu na jejich národnost. Jen tak by do něj mohly migranty vracet.

Turecko momentálně podle svého zákonodárství poskytuje mezinárodní ochranu pouze Evropanům a Syřanům. Na žádné jiné národnosti ženevské konvence neuplatňuje.

Státy osmadvacítky taky nepřijaly všechny turecké požadavky ohledně rušení víz nebo oživení jednání o budoucím tureckém členství v unii. Na plánu se ale s Turky chtějí dohodnout.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu věří, že se dnes s lídry Evropské unie na dohodě o zastavení proudu uprchlíků shodne. Podle něj teď Turecko nese hlavní důsledky uprchlické krize vyvolané konfliktem v Sýrii. V zemi je podle premiéra 2,7 milionu uprchlíků.

Vracení migrantů už od neděle?

Podle německého týdeníku Der Spiegel má evropsko-turecká dohoda začít platit už od neděle 20. března. Tuto informaci zatím nebylo možné potvrdit.

„Je jasné, že pokud má dohoda fungovat, musí začít platit během dvou tří dnů,“ řekl Českému rozhlasu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Na podrobnosti probíhajícího jednání EU s Tureckem se Radiožurnál ptal státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy

„Pokud by začala platit za tři týdny, tak za tu dobu všichni pašeráci rozjedou své pašerácké stroje na tisíc procent, aby dostali co nejvíc lidí do Řecka. Čili máme opravdu pár dní. Bude to záležet ale především na tom, jak rychle dokáže Řecko navýšit své kapacity, své schopnosti lidi zadržovat a potom je začít vracet.“

Definitivní dohoda s Ankarou musí podle Prouzy přijít už na nynějším summitu.

„Já si myslím, že pokud se nedohodneme dneska, tak ta dohoda už nebude. Pokud bychom se k ní měli vracet na dalších dvou třech summitech, tak mezitím přijdou do Řecka další desítky tisíc uprchlíků. Buďto dneska Turecko ukáže ochotu s námi spolupracovat, a nebo si myslím, že už nemá cenu v tom jednání dál pokračovat,“ dodal Prouza.

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme