Rusko zpřísňuje tresty za velezradu. Podle kritiků má zákon umlčet opozici

Opozice to bude mít v Rusku zase o něco složitější. Moskva zpřísňuje tresty za špionáž a velezradu. Patřičnou novelu zákona schválila dolní komora ruského parlamentu. Řada ruských opozičních poslanců ale upozorňuje na to, že některé formulace v normě jsou nepřesné a můžou mít v mnoha ohledech dvojí výklad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Ruské úřady budou moci díky novele nově trestat v podstatě kohokoliv, kdo bude usvědčen z vlastizrady a špionáže. Za ně se má nově počítat i podpora těch, kdo se snaží podrýt bezpečnost Ruska, a to tak, že předají nebo umožní dostup ke státním tajným informacím.

Zákon ještě musí schválit horní komora a podepsat prezident, nicméně předpokládá se, že to bude jenom formalita. Kritikové proto už teď bijí na poplach, neboť definice vlastizrady je podle nich velice vágní. Stejně tak upozorňují na to, že pod pojem státní tajemství se může vejít prakticky cokoliv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová mluví o zpřísnění trestů za velezradu a špionáž

Navíc, zákon nově vyjmenovává mezi těmi, kdo mohou těžit z takových informací, i mezinárodní a nadnárodní organizace. Tady už mnozí netají vážné obavy.

Úřady by totiž mohly stíhat prakticky kohokoliv, kdo by se rozhodl sdílet informace třeba s mezinárodními organizacemi jako Amnesty International nebo další. Trestným činem by se teoreticky podle právníků mohlo stát i podání stížnosti nebo žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva.

Záležet bude na interpretaci

Zdaleka se to ale nemusí týkat jenom oblasti lidských práv; zákon by se podle kritiků mohl stát pomyslným Damoklovým mečem nad hlavou každého ruského občana, který se stýká s cizinci například v práci, mluví s nimi o nejrůznějších otázkách třeba i na neškodné poradě. Záležet totiž bude na výkladu toho, co je vlastně státní tajemství. Takovou nálepku ale ruské zpravodajské služby mohou dát podle oponentů prakticky každé informaci.

Zákon v Rusku vyvolal znepokojení, alespoň soudě podle novinových komentářů. Například známé hnutí Memorial varovalo, že zákon byl navržen tak, aby umožňoval prakticky libovolnou interpretaci , což může být nebezpečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpřísnění trestů za špionáž a vlastizradu v Rusku komentoval zahraničně politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák

Oponenti Vladimira Putina pak říkají, že jde o zjevný další krok, jak umlčet nesouhlas v zemi, jak zastrašit protestně naladěné obyvatelstvo. Obecně komentátoři připomínají, že za poslední měsíce nejde zdaleka o první moment; byla prosazena celá řada restrikcí a represivních opatření , které se často odkazují takzvanému vnějšímu nepříteli.

Ze země byla třeba vypovězena americká organizace USA, která financovala řadu nevládních hnutí v Rusku. Teď mnozí varují, že kromě nevládního sektoru, který se snaží podporovat občanskou společnost, by se restrikce mohly dotknout i byznysu.

Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák dává nový zákon do souvislosti s tím, že Vladimir Putin byl vyveden z míry protesty proti parlamentním a poté i prezidentským volbám. „Řekl si, že to s pozicí takto dál nejde.“

„Zaujalo mě, že proti tomu návrhu protestoval i Vladimir Lukin, což je ruský ombudsman, mimochodem člověk, kterého na to místo jmenoval sám Vladimir Putin. A stejně tak protestovalo Spravedlivé Rusko, což je strana, která byla ještě před několika lety vykládána jako klon putinovské vládní strany Jednotné Rusko,“ upozornil Milan Slezák ve vysílání Radiožurnálu.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme