Šest mužů obviněných z plánování terorismu stanulo před soudem v Londýně

Šestice mužů obviněných z plánování teroristického útoku stanula dnes dopoledne před soudem v Británii. Policie v londýnském Birminghamu zatkla údajné islámské extremisty v noci na 19. září. Úřady uvedly, že tak překazily přípravu teroristického útoku na území Británie a operaci označily za nejvýznamnější protiteroristickou akci letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn, Big Ben | Foto: Filip Jandourek

První stání mají v Anglii zpravidla spíše formální charakter, jde hlavně o potvrzení totožnosti podezřelých osob, potvrzení místa jejich bydliště a dalších formálních náležitostí. Soud byl po dnešku odročen a vlastní zkoumání důkazů, výslechy svědků a řeči obhajoby začnou až za několik týdnů či měsíců.

Dva muži měli cestovat do výcvikových táborů v Pákistánu, kde měli získat expertizu na to, jak vyrábět výbušniny a třaskaviny podomácku. Součástí teroristické buňky měl být navíc také bohatý muž původem z Pákistánu, který zajišťoval čtyřem potenciálním sebevrahům prostředky.

Přehrát

00:00 / 00:00

teroristisoud.mp3

Z dostupných informací, které zazněly dnes před soudem, se zdá, že skutečně šlo o velice vážnou hrozbu. Britské zpravodajské službě MI5 se však podařilo zachytit ji včas a dost možná předejít podobnému útoku jaký zažil Londýn v červenci roku 2005. Většina ze šesti můžu byla nepřetržitě od ledna sledována.

Hned po zatčení britské ministerstvo vnitra potvrdilo, že teroristická hrozba zůstává i nadále na stejném stupni – tedy jako podstatná, na základě incidentu zvýšena nebyla.

Případ ukázal, že znalosti místní struktury extremistických muslimských organizací jsou velmi důležité. V roce 2005 totiž zpravodajská služba v několika okamžicích podcenila informace, které měla k dispozici a dostatečně je neprošetřila.

Ivan Kytka, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme