Německo 1:3 Česko

Slováci na náměstích znovu protestovali proti korupci v politice

V několika městech na Slovensku vyšli do ulic lidé kvůli korupční kauze Gorila. Údajné přepisy odposlechů tajné služby kolují po internetu od loňských vánoc. Mají dokazovat, že finanční skupina Penta uplácela slovenské politiky i státní úředníky, například kvůli privatizaci státního majetku. První veřejné protesty se konaly už minulý pátek. Stejně jako tehdy bylo i dnes nejvíc demonstrantů v Bratislavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 2000 nespokojených občanů protestovaly na bratislavském náměstí SNP proti údajné rozsáhlé politické korupci na Slovensku v letech 2005-2006 | Zdroj: ČTK

Na Náměstí Slovenského národního povstání se nesešlo 17 tisíc lidí, jak slibovala sociální síť Facebook, ale každopádně jich tam bylo mnohem více než při minulém protestu proti Gorile před týdnem. „Náměstí je skoro plné, další lidé s transparenty přicházejí,“ hlásil v podvečer z Bratislavy náš zpravodaj.

„Konečně můžeme udělat něco pro svoji zem a nemusíme jen nadávat v hospodě. Konečně můžeme vyjít i do ulic a něco změnit. Máme pocit, že konečně můžeme něco změnit,“ říká jeden z příchozích.

Kniha o Gorile zatím nesmí vyjít

Na demonstraci promluvil i Tom Nicholson, investigativní novinář slovenského deníku SME, který kauzu Gorila dostal na světlo. Horkou novinkou dnešního dne je, že soud Nicholsonovi předběžně zakázal vydat knihu, která měla celou kauzu popisovat podrobněji. Soud tak vyhověl námitkám spolumajitele skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera z demonstrace na bratislavském náměstí SNP

Novinář považuje za zvláštní, že soud zakázal vydání publikace, jejíž obsah vůbec nezná. Ani Pentě ani soudu totiž rukopis neposkytl. „Nevím, na základě čeho rozhodl. Zaskočilo mě to, ale najdu způsob, jak určitě knihu vydat,“ dodává Nicholson.

Někteří řečníci viděli v dnešním protestu paralelu k roku 1989, kdy se právě na tomto místě v centru Bratislavy scházely demonstrace proti komunistickému režimu.

„Před týdnem jsme byli práci, takže jsme přijít nemohli, ale tentokrát jsme si to zařídili. Přišli jsme, protože už je čas na změnu. Jsem tady znovu po 20 letech, nasát atmosféru z osmdesátého devátého,“ uvádí jedna z účastnic bratislavské demonstrace.

Několikatisícový dav se posléze vydal před úřad slovenské vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spisu Gorila jsme v Ozvěnách dne mluvili se zástupcem šéfredaktora slovenského deníku SME Lukášem Filou

Vyšetřování okolo údajného spisu Gorila má na starosti zvláštní policejní tým. Žádné výsledky ale zatím nezveřejnil, řekl Radiožurnálu Lukáš Fila, zástupce šéfredaktora slovenského deníku SME.

„Ministr vnitra mluví o tom, že do voleb by měla být známa alespoň předběžná zjištění, která zabrání tomu, aby se po volbách kauza zametla pod koberec. Zatím ale nějaké zásadní výsledky známé nejsou.“

Požadavek na odložení březnových voleb

Slováky už za měsíc čekají předčasné parlamentní volby a toto hlasování by kvůli spisům Gorila a Sasanka mohlo být hodně zajímavé. Podle Fily je proto jedním z požadavků lidí na náměstích odložení voleb, aby byl dostatek času na vyšetření kauzy. Odklad voleb na podzim ale zatím nevidí jako příliš pravděpodobný.

„Když se budeme držet té pravděpodobnější možnosti, že volby budou ve vypsaném termínu, tak hlavní dopad kauzy bude asi v tom, že voliči, kteří podporovali koalici, která teď končí a která se dostala k moci i díky příslibu, že vyčistí veřejný život, zůstanou doma. To znamená, rizikem je nižší volební účast zejména pravicových voličů.“

„I průzkumy zatím naznačují, že vítězem voleb by se mohl stát Smer, který by možná mohl vládnout i sám, bez jakéhokoliv koaličního partnera, a že jeden koaliční partner by mu dokonce mohl stačit k tomu, aby měl ústavní většinu,“ upozornil Lukáš Fila z deníku SME.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme