Slovensko je první den bez lékařů, kterým vypršely výpovědi

Slovensko postupně zjišťuje, jak se zdravotnictví dokáže obejít bez několika stovek lékařů. Těm včera vypršely hromadné výpovědi a teď už pracují pouze z donucení, na základě nouzového stavu vyhlášeného vládou. Většina nemocnic funguje v normálním režimu, někde ale zabezpečí jen akutní péči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémy s výpověďmi lékařů má Fakultní nemocnice v Trnavě. Někteří z lékařů 1. prosince nenastoupili do práce | Foto: TASR/ Henrich Mišovič

V nejvíce ohrožených nemocnicích nestáhlo do včerejška výpověď asi 630 lékařů. Tam, kde hrozilo ohrožení akutní zdravotní péče, nařídila vláda nouzový stav a lékaři do práce přijít museli. Ještě včera ale desítky doktorů náhle onemocněly a nenastoupily do zaměstnání. Tím porušili zákon o nouzovém stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve slovenských nemocnicích mluvil zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger ve Světě o druhé

Nejhorší situace panuje ve dvou bratislavských nemocnicích - ve vůbec největší nemocnici na Slovensku, Bratislavské univerzitní, a také v Dětské fakultní nemocnici. Velké problémy jsou na chirurgii v Žilině, kde do práce nenastoupila řada lékařů.

Chirurgické oddělení kolabuje rovněž v Prešově. „Pokud se teď dívám na internet, kde jsou nejčerstvější údaje, tak by mělo chybět 101 lékařů, takže byly zastavené veškeré operace a berou pouze akutní případy. To je podobné jako v obou bratislavských nemocnicích,“ uvedl ve Světě o druhé zpravodaj ČRo na Slovensku. Situace se ale podle něj rychle mění.

ČTĚTE TAKÉ: Ve slovenských nemocnicích chybí stovky lékařů

Odbory se dnes v noci na devítihodinovém jednání znovu nedohodly s vládou na tom, co bude, až skončí nouzový stav. Ten může v krajním případě platit až tři měsíce, premiérka Iveta Radičová ho ale chtěla držet jen pár dní.

Slovenská vláda požádala o pomoc okolní země. Maďarští i čeští odboráři ale vyzvali lékaře, ať na Slovensko pomáhat nechodí a nekazí boj slovenským kolegům.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme