Slovenští politici zatím nenašli východisko z vládní krize

Lídři slovenských parlamentních stran nedokázali ani na hodinovém jednání přesvědčit prezidenta Ivana Gašparoviče, aby nechal dovládnout kabinet Ivety Radičové do předčasných voleb. Prezident musí podle ústavy současnou vládu po vyslovení nedůvěry odvolat, ale ústava neříká přesně, kdy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Slovenska a EU před bratislavským hradem

Vlajky Slovenska a EU před bratislavským hradem | Zdroj: ČTK

Není také jasné, o koho by se nový kabinet opíral. Prezident údajně předložil předsedům tři možná řešení situace. Rozhodnutí padne nejdřív ve čtvrtek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Grigorij Mesežnikov, prezident Institutu pro veřejné otázky ve Světě o deváté

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov, prezident Institutu pro veřejné otázky ve Světě o deváté připomněl, že 2 strany trvají na tom, aby prezident odvolal vládu a vytvořil novou – strana Svoboda a solidarita a Slovenská národní strana. „Ostatní strany se přiklánějí k tomu, že by bylo lepší, kdyby prezident pověřil současnou vládu, aby vykonával a funkci do jmenování nové.“

„Prezident postupuje v souladu s ústavou, která nic neříká o tom, zda se po odvolání musí vláda pověřit výkonem funkcí do vytvoření nové,“ poznamenal Mesežnikov.

Ústavně nejčistší řešení je podle některých právníků odvolat vládu a pak jmenovat novou, která by za do třiceti dní získala důvěru parlamentu.

Volby na dohled

„Z politických stran, které jsou nyní v parlamentu, zřejmě ani jedna neuvažuje o vstupu do nové vlády, která by se ucházela o důvěru v parlamentu. Všichni vědí, že za několik měsíců budou mimořádné volby.“

Mesežnikov také připomněl, že Slovensko nemá zkušenosti s úřednickou vládou a strany o ní ani neuvažují. „Z tohoto pohledu by bylo asi nejjednodušší, aby pokračovala současná vláda. Prezident se zatím k takovému řešení nepřiklání.“

Prezident Ivan Gašparovič tvrdí, že nemůže jmenovat Radičovou přechodnou premiérkou, protože neodstoupila jako předsedkyně vlády, nýbrž padl celý kabinet.

Grigorij Mesežnikov má za to, že lídři stran, kteří se původně přiklonili k jednoduchému řešení a neschválili euroval, si začínají uvědomovat, že situace je mnohem komplikovanější, než si uvědomovali. „Zřejmě je nyní hlavní prioritou, aby na Slovensku fungovala nějaká vláda a země neztratila nic, co je pro fungování státu důležité.“

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme