'Šmejdi' řádí i v dalších zemích EU. Europoslanci chtějí zpřísnit sankce

Evropská komise i parlament řeší předváděcí akce takzvaných šmejdů. Někteří europoslanci chtějí pro firmy, které nabízejí seniorům zboží bez prokazatelného užitku a za přemrštěné ceny, zavést vyšší sankce. Eurokomisaři jsou ale přesvědčeni, že jednotná úprava nepomůže. Česko patří k zemím, kde se „šmejdům“ daří nejlépe. Každý den zde pořádají až sto akcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spokojení senioři

Spokojení senioři | Foto: Irena Svobodová | Zdroj: Český rozhlas

Problematice se věnuje i europoslanec za TOP 09 a bývalý český ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jeden z jeho návrhů žádá postavení obchodní propagační akce mimo zákon.

„V polovině října jsem podával interpelaci Evropské komisi, kde se jasně ptám, jestli bude připravovat jednotnou evropskou úpravu, jak bojovat s takzvanými šmejdy,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematika předváděcích akcí trápí i evropské instituce. V Bruselu natáčela Barbora Kladivová

Zároveň navrhuje i složení kauce pro firmy, které se předváděcím akcím věnují. Z peněz by mohly kontrolní orgány uhradit pokuty a zlepšit tak vymahatelnost.

Česká obchodní inspekce ale s takovým návrhem nesouhlasí.

„Logicky se dá usuzovat, že pokud by firma, která pořádá předváděcí akce, nezaplatila kauci, tak trestem by byla případná finanční sankce. Dá se také očekávat, že pokud nezaplatí kauci, tak následně nezaplatí ani pokutu,“ zdůvodnil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

S nekalými praktikami na předváděcích akcích bojuje například i Francie nebo Německo. Česká republika ale patří podle europoslanců jednoznačně k zemím, kde jsou problémy největší a zároveň postihy nejmenší.

Povolení nahrávat akce

Eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová za hnutí ANO se spíše než k celoevropskému řešení přiklání k vyšším pokutám a přísnějším trestům za podvody na seniorech.

S bojem proti „šmejdům“ podle ní výrazně pomůže novela na ochranu spotřebitele.

„Já si myslím, že evropská legislativa je v pořádku. Je to skutečně na členském státu, aby si oblast reguloval i v souvislosti s tím, co se děje v praxi,“ dodala.

Novela na ochranu spotřebitele v Česku začne platit od 1. ledna 2016. České obchodní inspekci například umožní nahrávat předváděcí akce na skrytý mikrofon.

„Šmejdi“ často předvádějí výrobky bez prokazatelných účinků. Seniorům je prodávají za přemrštěné ceny a bez možnosti odstoupit od kupní smlouvy.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme