Soud na Floridě bude řešit spor o označení Tea Party

Kdo má právo na označení Čajový dýchánek? O to se přou na Floridě stoupenci politického hnutí, které pořádně zamíchalo kartami na americké politické scéně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Comstock Images

Hnutí Čajových dýchánků je volným sdružením Američanů, kteří jsou nespokojeni s vládou a se situací v Americe celkově, hlavně kvůli rostoucím výdajům, které se za vlády prezidenta Obamy v posledních skoro dvou letech neustále zvyšovaly a zadlužily federální vládu nebývalým způsobem.

Tím svým názvem Tea Party, Čajový dýchánek, hnutí odkazuje na incident v Bostonu v roce 1773, kdy rozzlobení kolonisté v protestu kvůli zvyšujícím se daním a celním poplatkům vyházeli náklad tří britských lodí do moře, přičemž tím nákladem byl právě čaj. Proto „čajový dýchánek“.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu o tématu mluvil zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Událost tehdy byla předehrou americké revolty, která potom přerostla v revoluci a ta vedla v roce 1776 k vyhlášení nezávislosti.

Současné hnutí Čajových dýchánků pořádá demonstrace, hlásí se k němu mimo jiné několik desítek zákonodárců. Stručně řečeno, je to hnutí nespokojených, převážně konzervativních Američanů, kteří nesouhlasí s vývojem v zemi v posledních dvou letech.

Právě proto, že jde o volné hnutí, ke kterému se může přihlásit kdokoliv, došlo teď k tomu, že jedna skupina na Floridě protestuje proti tomu, že si jiný člověk chtěl nechat registrovat jako ochrannou známku a prezentovat se jako zástupce jedné politické strany s názvem Tea Party.

Problém je v tom, že právě proto, že jde o takové volné hnutí, přičemž ten termín „čajový dýchánek“ si každý může vysvětlovat jinak, tak se k němu hlásí spousta lidí a každý si to jinak také vysvětluje. A svou podporu takovému hnutí také.

Zítra má tudíž federální soud na Floridě rozhodovat právě o tom, jestli je možné si takový termín přisvojit a používat ho jako označení politické strany.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme