Španělé musí kvůli krizi šetřit i na svých zesnulých

Méně utrácet za květiny pro zesnulé a méně peněz na další dušičkové tradice. To zná mnoho španělských rodin, které se potýkají s krizí. Přesto Španělé v těchto dnech hřbitovy navštěvují v hojném počtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělé sice šetří, tradice se přesto snaží zachovávat i o dušičkách | Foto: Ľubica Zlochová

I o Dušičkách musí mnoho španělských rodin svůj rozpočet důsledně hlídat. Proto, aby ušetřili, nakupují květiny ve velkých zahradnictvích nebo na trhu, místo aby pro ně zašli do drahých květinářství.

„V květinářství vás může kytice nebo věnec vyjít o 10 až 15 eur dráž.“ A to i tehdy, když se majitelé obchodů snaží přizpůsobit: „Museli jsme se adaptovat a ceny snížit,“ přiznává jeden z nich. I tak obchodníci hlásí pokles tržeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělské dušičky poznamenané krizí přiblížila tamní spolupracovnice ČRo Ľubica Zlochová

Navzdory finanční krizi Španělé více nakupují květiny živé než umělé. Kytice, které nosí o Dušičkách na hřbitovy, jsou ale podstatně menší. Typickou květinou těchto dní je i ve Španělsku chryzantéma.

Španělé se snaží neupustit ani od gastronomických tradicí, spojených s dušičkovým obdobím. Typické jsou sladkosti, například cukroví nazvané kosti svatých. To jsou trubičky z cukru a mandlí, které můžou být plněné různými krémy nebo čokoládou.

Další typickou sladkostí jsou bunuelos, jakoby buchtičky o velikosti zhruba golfového míčku, které se plní šlehačkou, čokoládou, pudinkem. Letos je dokonce začali vyrábět s příchutí šampaňského a jiných nápojů, dokonce gin-toniku. I podle prodavačů v cukrárnách je ale vidět, že lidé obrátí každé euro dvakrát, než se s ním rozloučí.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme