Španělé vyšli do ulic. Protestují proti tvrdým exekucím a za dostupnější bydlení

Na desítkách míst ve Španělsku se dnes protestuje. V zemi je vysoká nezaměstnanost. Řada lidí nemá na splátky úvěrů, a v mnoha případech jim pak exekutor zabaví byt nebo dům. Bez bydlení se tak se od začátku krize ve Španělsku ocitlo už přes půl milionu domácností. Lidé chtějí lepší podmínky od bank a snazší přístup k bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělé v Madridu čekají před úřadem práce | Zdroj: Reuters

Heslem dnešních protestu je věta „Za právo na bydlení a proti finanční genocidě“. Lidé chtějí od vlády, aby dala pokyn bankám, které se zachraňovaly ze státních peněz a z peněz eurozóny, aby byly trochu citlivější ke svým klientům.

Chtějí, aby banky provedly změny v hypoteční politice tak, aby se tisíce neprodejných prázdných bytů, které vlastní a neumí se jich zbavit, alespoň pronajaly rodinám postiženým exekucí, třeba i za symbolické splátky. Protože lidí, kteří zůstávají na ulici, je čím dál víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech ve Španělsku informovala spolupracovnice Českého rozhlasu Ľubica Zlochová.

Protestní pochody se konají na desítkách míst. Očekává se, že nejmohutnější budou v Madridu a v Barceloně.

Španělská vláda ještě závěrem minulého roku vyhlásila částečné moratorium na exekuce, to však nepřineslo efekt. Podmínky, které bylo potřeba na moratorium splnit, splnila jen mizivá část lidí, které problémy se splátkami postihly.

Exekucí mezi tím stále přibývalo. A přibývalo i případů sebevražd, na jejichž pozadí je neschopnost dohodnout se s bankou například na snížení splátek.

Kupříkladu před několika dny si přivodil smrt starší manželský pár na Mallorce, v Córdobě se zase přímo v bance před tamními zaměstnanci jeden muž podřezal. Sice ho zachránili, ale takových radikálních případů přibývá den za dnem.

Od španělské vlády se nyní očekává, že změní legislativu alespoň tak, aby když banka už dům nebo byt sebere, se tím pohledávka považovala za zlikvidovanou, a nebylo třeba bance dál peníze splácet, jako je to teď.

Rovněž se očekává, že vláda definitivně zakáže exekuce a podpoří sociální nájmy a sociální bydlení.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme