Spojené arabské emiráty si připomínají 40 let své existence
Spojené arabské emiráty si připomínají čtyřicáté výročí svého vzniku. Stát na jihovýchodě Arabského poloostrova u Perského a Ománského zálivu vznikl 2. prosince 1971, po vyhlášení nezávislosti na Británii.
Federaci dnes tvoří sedm emirátů: Abú Zabí, Dubaj, Adžmán, Fudžajrá, Rás al-Chajma, Šardžá a Umm al-Kuvajn. Spojené arabské emiráty mají více než 6 milionů obyvatel, tři čtvrtiny z nich jsou cizinci. V čele stojí prezident volený z členů Nejvyšší rady, kterou tvoří vládci emirátů.
Spojené arabské emiráty přiblížil ve Světě o deváté blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
Spojené arabské emiráty se za 40 let své existence staly jedním z nejdůležitějších ekonomických center Blízkého východu. Jsou také známé ambiciózními stavebními projekty, například mrakodrapem Burdž Chalífa nebo umělými Palmovými ostrovy.
Britové se z této oblasti začátkem 70. let v podstatě dobrovolně rozhodli stáhnout, a to paradoxně v době, kdy ze svého protektorátu nad tamními knížectvími mohli těžit.
„Protože krátce předtím, v padesátých, šedesátých letech, se na území dnešních Spojených arabských emirátů objevila ropa, a tamní vládci – na rozdíl od mnoha jiných orientálních vládců – vytušili nejen obrovské bohatství, ale také možnost povznést své země včetně řadových obyvatel.“
„A tím se Emiráty dostaly tam, kde jsou dnes; že to není země, kde by byla obrovská masa chudiny a pár vyvolených zbohatlíků, ale kde vlastně z toho obrovského nerostného bohatství mají prospěch všichni,“ připomněl ve Světě o deváté blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu.