Srbsko očekává vyrovnanou zprávu o spolupráci s tribunálem

Zpráva o spolupráci Srbska s tribunálem pro válečné zločiny nebude pro Bělehrad překvapením. Českému rozhlasu to řekl srbský premiér Mirko Cvetković. Spolupráce se soudem OSN a vydání osob obviněných z válečných zločinů je jednou z hlavních podmínek evropské integrace Srbska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova srbského parlamentu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V Srbsku před několika dny pobýval hlavní žalobce haagského tribunálu Serge Bramertz. Sbíral tam materiál pro svou zprávu, která dvakrát ročně hodnotí spolupráci této země s mezinárodním soudem:

„Ano, viděl jsem se ním a očekávám, že jeho zpráva bude v jedné rovině pro nás dobrá. Pravděpodobně ale bude obsahovat konstatování, že stále chybí konečný výsledek, kterým je dopadení obviněných.“

„Na jedné straně nás pochválí a na druhé bude kritizovat za nedostatek hmatatelných výsledků,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas srbský premiér.

Bělehrad trvá na tom, že dělá pro polapení Ratka Mladiče a Gorana Hadžiče vše, co je v jeho silách, zatímco hlavní haagský žalobce o tom pochybuje.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme