"Superhodina" polštiny má trvat 72 hodin

O zápis do Guinessovy knihy rekordů usilují studenti v polské Strzegomi. Rekord se týká délky vyučování. Jednadvacet studentů tamních všeobecných škol zahájilo pokus o nejdelší vyučovací hodinu na světě v úterý. Dosavadní rekord činí 66 hodin. Polští studenti se chtějí non-stop učit 72 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

V této lhůtě nesmějí usnout, nemohou bez vyzvání chodit po třídě a nesmějí dokonce ani mlčet. Povolená je maximálně 30vteřinová pomlka nebo 15minutová přestávka po každých osmi hodinách, aby se mohli najíst nebo si odskočit. Musí se zkrátka opravdu učit.

Studenti si ale trochu usnadnili zadání, když si jako předmět si vybrali rodnou polštinu. Kdyby to byla třeba matematika, chemie nebo němčina, určitě by si mnoho z nich účast rozmyslelo nebo by v horším případě skončili na psychiatrické klinice. Jen si zkuste několik desítek hodin bez přestání omílat matematické poučky, vysvětlovat modely z organické chemie nebo skládat německé kondicionály předminulého času.

Na to, aby se studenti opravdu učili to, co mají, dbá třicetiletý polonista Tomasz Marczak. Ten také připravil podrobný "jízdní řád" této superhodiny polštiny. Studenti si mají v době pokusu o rekord zopakovat celé probrané učivo - to znamená za první a druhý ročník.

Celou mnohahodinovou lekci natáčí kamera - záznam pak poputuje do Londýna, kde rozhodnou o tom, zda pokus o zápis do knihy rekordů proběhl v souladu s pravidly. Přísné soudce z Guinessova výboru možná obměkčí fakt, že polští studenti nezanedbávají ani ostatní předměty. Pro svůj pokus si totiž vybrali dobu zimních prázdnin.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme