Superúterý je především soubojem mezi Romneym a Santorumem

Důležitým testem prochází dnes čtveřice republikánských kandidátů na amerického prezidenta. Během takzvaného ‘superúterý‘ se střetávají v sérii amerických primárek hned v deseti státech. Výsledek hlasování bude klíčový pro další vyhlídky všech čtyř kandidátů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

‘Superúterý‘ je hlavně soubojem mezi Mittem Romneym (vpravo) a Rickem Santorumem

‘Superúterý‘ je hlavně soubojem mezi Mittem Romneym (vpravo) a Rickem Santorumem | Zdroj: Reuters

Dnešní ‘superúterý‘ je především soubojem mezi umírněným kandidátem Mittem Romneym a jeho konzervativním soupeřem Rickem Santorumem. Oba se snaží prokázat, že jsou zvolitelní v širokém spektru 10 států Od Aljašky až po jižanskou Georgii.

Další dva kandidáti Newt Gingrich a Ron Paul nemají podle průzkumů velké šance na úspěch. Zatím ale odmítají z kampaně odstoupit.

Největší pozornost se dnes soustřeďuje na stát Ohio, kde se rozděluje 66 hlasů republikánských delegátů, kteří budou v srpnu o kandidátovi definitivně rozhodovat. Ohio je stát s tradičními průmyslovými podniky, kde hodně záleží na tom, jak hlasují voliči dělnických profesí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šance republikánských kandidátů jsme v Ozvěnách dne rozebrali s profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igorem Lukešem.

Ten republikánský kandidát, který má uspět na podzim v rozhodujícím souboji s prezidentem Barackem Obamou, si nemůže dovolit v Ohiu propadnout. Měl by prokázat, že právě v takovém státě zaujme a přesvědčí. Mitt Romney a Rick Santorum tam měli prakticky stejnou podporu, ale poslední průzkumy dávají o něco vyšší naději na vítězství Romneymu.

„Pokud Rick Santorum prohraje v Ohiu, nedával bych jeho kampani mnoho nadějí do budoucna. Hlavně proto, že vlastně ani nekandiduje ve Virginii, dalším důležitém státě. V tom případě by se Romney stal vlastně už v úterý večer amerického času nekorunovaným králem republikánů. Pokud ale Santorum v Ohiu vyhraje nebo prohraje jen těsně, zůstane důvěryhodným kandidátem,“ uvedl v Ozvěnách dne profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě, Igor Lukeš.

V případě, že by voliči vybrali Mitta Romneyho, zvolili by podle Lukeše racionálního politického inženýra, technokrata.

„Je to člověk, který celý život dokázal vytvářet bohatství. Čeho se dotkl, to uspělo. Jeho kritici ale hned namítnou, že z toho měl úspěch jen on sám a ne firmy, do kterých jako investor vstoupil, potažmo dělníci. Proto jeho případný souboj s Obamou není dopředu rozhodnut,“ vysvětlil.

Republikánské primárky ovlivňují multimilionáři, píše Welt

Podle německého Weltu ale konečný výsledek nezáleží ani tak na samotných prezidentských kandidátech, jako na jejich mecenáších. Celé republikánské primárky ovlivňuje podle listu pětadvacítka miliardářů a multimilionářů, píše deník. Podle něj si mecenáši vodí kandidáty jako loutky.

„Loutky to samozřejmě nejsou, ale něco na tom skutečně je. S výjimkou Rona Paula je každý z kandidátů buď pohádkově bohatý, což je případ Romneyho, nebo skutečně má toho miliardáře nebo multimilionáře. A to je případ Gingriche a Santoruma,“ vysvětlil na Rádiu Česko profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě, Igor Lukeš.

V letošních volbách jsou bohatí mecenáši poprvé v americké historii skryti za takzvané ‘politické akční supervýbory‘ (Super Political Activity Comittees, zkratka Super PACs). Ty můžou získávat neomezené množství peněz od dárců, a to i anonymních. Podle Lukeše to nahrává všem současným kandidátům kromě Rona Paula.

„Ti, kdo tu podporu prostě nemají, jsou už dnes v prachu dějin. Takže ti kandidáti, kteří dneska soutěží v 10 státech, až na tu jednu výjimku za sebou mají nějaký Super PACs,“ dodal.

Také demokratičtí kandidáti mají své ‘politické akční supervýbory‘, přestože Barack Obama proti nim v minulosti ostře vystupoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl spolupracovník v USA Igor Lukeš.

„Je pravda, že Obama dřív proti nim ostře až explicitně vystupoval, ale už nevystupuje. Protože, jak řekl, nemůže jít do boje s jednou rukou za zády. Bezpochyby demokraté se také snaží vytvářet si politické akční supervýbory, byť zůstávají terčem kritiky,“ potvrdil Lukeš.

V této souvislosti připomněl rozhodnutí amerického nejvyššího soudu o neústavnosti zákona, který dřív omezoval množství peněz, které občané mohli svým politickým favoritům dávat. „A právě to otevřelo vrata těm obrovským sumám, které jsou dnes tak důležité pro politiku,“ doplnil.

Politické akční supervýbory nesmějí věnovat peníze přímo na jednotlivé kampaně, jinak ale své oblíbence mohou podporovat jakkoli. Třeba i útokem na politické oponenty. A jak Lukeš potvrdil, právě to dělají.

„Politické akční supervýbory se nesnaží vnucovat kandidáta, kterého podporují, ale snaží se drtit jeho rivaly. A protože supervýbory teoreticky nepatří kandidátovi, v jehož prospěch pracují, on se může od té negativní kampaně elegantně distancovat,“ vysvětlil Igor Lukeš.

Volební superúterý

Vít Pohanka, Martin Křížek, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme