'Test přátelství'. Žádost o vydání Gülena projednávají v Ankaře američtí úředníci

Pracovní skupina amerických ministerstev spravedlnosti a zahraničí projednává v Ankaře požadavek Turecka na vydání islámského klerika Fetulaha Gülena. Muže, který žije ve Spojených státech, označují turecké úřady za strůjce neúspěšného červencového státního převratu. Gülen to popírá. S tureckým prezidentem Recepem Erdoganem se sejde americký viceprezident Joe Biden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský duchovní Fethullah Gülen | Foto: BBC News, zdroj: YouTube.com

Žádost o vydání Gülena poslalo Turecko do Spojených států hned po potlačeném puči. Washington ale extradici odmítl jako neodůvodněnou.

Opakovaný požadavek teď řeší zástupci americké administrativy přímo v Turecku. Sám Gülen účast na puči odmítá. Právě stoupenci jeho hnutí se ale stali terčem rozsáhlých čistek.

Vydání Fetulaha Gülena považuje Turecko za test amerického přátelství a bude na programu i zítřejšího jednání amerického viceprezidenta Joe Bidena. Ten se v Ankaře sejde i s tureckým prezidentem Erdoganem.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme