Tornáda na jihu USA zabila na 300 lidí

Na jihu Spojených států zemřelo v důsledku tornád a bouřek na tři stovky lidí. Údaje o počtech obětí nejsou zatím úplné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tornádo. Spojené státy | Zdroj: Reuters

Jen ve státě Alabama ale zabila tornáda přinejmenším 204 lidí.

„Smrtící tornáda, nejhorší, která jsme zažili v posledních desítkách let, odnesla matky a otce, dcery a syny. V některých případech celé komunity,“ prohlásil prezident Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tornádech v USA mluvil ve Světě o osmé publicista Václav Větvička z univerzity v Louisville

„Nemůžeme kontrolovat kdy a kde nějaká hrozná bouře udeří. Ale můžeme řídit, jakým způsobem na ni budeme reagovat.“

Federální vláda proto podle amerického prezidenta udělá vše, co je v její moci, aby pomohla hlavně nejhůř postiženému státu Alabamě.

Co vyhlášení stavu nouze znamená v praxi, vysvětlil ve Světě o osmé publicista Václav Větvička z univerzity v Louisville v Kentucky.

„V Americe to znamená dvě věci. Jednak guvernéři mohou povolat národní gardu, která jak pomáhá, tak hlídá, a potom mají, jak vlády těch států, tak i občané, nárok na buď bezúročné nebo velice výhodné půjčky – to jsou dvě základní věci, které pomáhají v tom stavu nouze.“

Stát Kentucky, kde Větvička žije, měl podle jeho slov při nynější sérii tornád štěstí. „V Kentucky je jenom spousta vody a kusy měst jsou pod vodou, ale žádné větší škody nebyly a rozhodně nikdo nezemřel nebo nebyl zraněn.“

Podobné řádění živlů se v USA opakuje pravidelně, byť ne s takovými ztrátami na životech, a Američané jsou na to už zvyklí.

„Ta oblast, která vede někde od Oklahomy nebo Kansasu až k východnímu pobřeží, ta je na to v podstatě zvyklá, protože se více méně nedá nic dělat. Především duben je měsícem tornád a ten se nějak musí stoicky přežít. Když se něco podobného blíží, tak vám nezbude nic jiného, než vlézt někam do sklepa a doufat, že budete mít štěstí a mine vás to. Jinak nejde dělat nic, jenom doufat,“ přiblížil Václav Větvička.

Milan Kopp, Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme