Trump přijme zahraniční návštěvy. Mezi prvními bude britská premiérka a mexický prezident

Americký prezident Donald Trump se v pátek setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Podle agentury AP to oznámil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Mayová bude prvním zahraničním státníkem, který navštíví USA od Trumpova příchodu do Bílého domu. Po ní se s americkým prezidentem setká jeho mexický protějšek Enrique Peňa Nieto.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump, 45. prezident USA.

Donald Trump, 45. prezident USA. | Zdroj: Reuters

Americký prezident nešetří vůči britské vládě projevy náklonnosti v souvislosti s jejími přípravami na odchod z Evropské unie. Mayová v nedávném projevu upozornila, že brexit bude nekompromisní.

Podle zpravodajského serveru BBC News bude pravděpodobně jedním z hlavních bodů jednání obou představitelů dohoda o volném obchodu mezi USA a Británií po brexitu. Dalšími předpokládanými tématy rozhovoru Trumpa a Mayové by měly být NATO, Evropská unie, obrana a Rusko, napsal server BBC News.

Média už upozorňují na podobnost vztahů mezi někdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a britskou expremiérkou Margaret Thatcherovou v 80. letech.

V úterý z Mexika


Na schůzce v brzké budoucnosti se v sobotu v telefonickém rozhovoru shodli i Trump a jeho mexický protějšek Enrique Peňa Nieto. Vyjádřili důvěru v to, že nový dialog mezi oběma stranami povede k dobrým výsledkům pro obě země. Podle agentury Reuters o tom informovala kancelář mexického prezidenta. Bílý dům později oznámil, že setkání se uskuteční 31. ledna.

Svět protestoval za práva žen. Ve Washingtonu přišly stovky tisíc lidí, demonstrovaly i proti Trumpovi

Číst článek

Nieto Trumpovi sdělil, že jeho země usiluje o otevřený dialog se svým severním sousedem. Zároveň zdůraznil strategickou důležitost vzájemných vztahů.

Americko-mexické vztahy procházejí od americké předvolební prezidentské kampaně komplikovaným obdobím kvůli Trumpovým kontroverzním výrokům na účet mexických přistěhovalců a snaze nového prezidenta USA postavit na společné hranici mohutnou zeď, která by přílivu migrantů z jihu do USA bránila. Trump se s Nietem sešel už před volbami a po jednání tvrdil, že Mexiko se zavázalo stavbu zdi financovat, což Nieto pak pracně vyvracel.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Trump už jakožto prezident chtěl vůči Mexičanům zaujímat mírnější postoje, což ukázal například nátlakem na společnosti uvažující o rozšíření výroby v Mexiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme