Turecký premiér je v Řecku. Čeká vztahy obou zemí revoluce?

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan je na dvoudenní návštěvě Řecka. Turecko jí připisuje velký význam. Ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v této souvislosti mluví o revoluci v turecko-řeckých vztazích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiéři Papandreu a Erdogan v Aténách

premiéři Papandreu a Erdogan v Aténách | Zdroj: ČTK

A zdá se, že podobně to vnímají v Aténách. Turecká delegace by se tam například měla zúčastnit schůze kabinetu.

Některá média, například britský deník Guardian, ale podotýkají, že pro mnoho lidí jsou Řecko a Turecko tradiční rivalové a že nebude snadné se této nálepky zbavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Turecko-řecké vztahy přiblížila na Rádiu Česko Julie Urbišová

Obě země se během posledních třiceti let ocitly třikrát na prahu války. Jedním z hlavních problémů ve vzájemných vztazích je otázka Kypru. Od roku 1974 je rozdělený na tureckou a řeckou část. Dále jsou to teritoriální spory o hranice v Egejském moři.

Řecko a Turecko jsou sice členy Severoatlantické aliance, tedy spojenci, ale přesto se navzájem často obviňují z porušování práv menšin - řecké v Turecku a turecké v Řecku.

Někteří řečtí analytici ale podle listu Guardian zdůrazňují, že časy se mění: z Turecka je regionální velmoc, je to člen skupiny G20, tedy skupiny rozvinutých ekonomik. Růst turecké ekonomiky by měl letos podle očekávání překročit 5% - a to jednoduše nelze přehlížet.

Ankara navíc před osmi lety prošla vlastní finanční krizí, takže v tomto směru může zadluženému Řecku dobře poradit.

V turecké části Kypru se mešity přestavěly i z katedrál | Foto: anna urban

Podle Julie Urbišové, spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku, je oboustranná nedůvěra mezi oběma zeměmi stále silná. Ke zlepšení vztahů by přesto v dohledné době dojít mohlo.

„Protože obě země se navzájem budou velmi potřebovat. Obzvláště Turecko potřebuje mít s Řeckem dobré vztahy v souvislosti s tím, že se snaží dostat do Evropské unie. A také řecká část Kypru má v EU právo veta,“ poznamenala Urbišová na Rádiu Česko.

„To znamená, že Turecko by se opravdu mělo snažit s Řeckem navázat dobrou spolupráci, a můžeme vyvozovat z této návštěvy, že by se obě země mohly provázat i v obchodní sféře.“

Helena Berková, Julie Urbišová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme