Ukrajina ratifikovala dohodu o prodloužení pronájmu Sevastopolu

Bouřlivý průběh měla dopolední ratifikace dohody mezi Moskvou a Kyjevem o prodloužení pronájmu sevastopolského přístavu o dalších 25 let. Rusko používá Sevastopol jako základnu své černomořské flotily. Ukrajinská opozice ale s novou dohodou zásadně nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouř z dýmovnic v ukrajinském parlamentu

kouř z dýmovnic v ukrajinském parlamentu | Zdroj: ČTK

Opoziční poslanci zasypali předsedu parlamentu Volodymyra Litvina vajíčky a do sálu někdo hodil dýmovnici. Před budovou se shromáždilo několik tisíc odpůrců dohody s Ruskem. Podle jejich názoru je to krok proti nezávislosti Ukrajiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý zpravodaj Hospodářských novin v Rusku Ondřej Soukup v Ozvěnách dne.

Přestože je ukrajinský parlament poměrně známý svou emocionalitou, dnešní bitva s použitím dýmovnic byla podle bývalého zpravodaje Hospodářských novin v Rusku Ondřeje Soukupa velká i na ukrajinské poměry.

Bývalý prezident Viktor Juščenko nebo někdejší premiérka Julija Tymošenková označují smlouvu o delším pronájmu základny v Sevastopolu za zradu národních zájmů, je prý vážně ohrožena suverenita země.

Nejvyšší rada Ukrajiny i přes agresivní odpor části poslanců pak velmi rychle ratifikovala dohodu nadpoloviční většinou 236 poslanců. Opozice označuje dnešní hlasování v parlamentu za neplatné, tvrdí, že by dohodu s Ruskem po návratu k moci mohla zrušit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma rozebral ve Světě o desáté Rádia Česko komentátor Libor Dvořák

„Technicky by to nejspíš zrušit šlo. Otázka je, nakolik by si to mohla Ukrajina jako taková dovolit, jaká by byla odveta ze strany Ruska,“ podotkl Soukup.

Smlouva je výsledkem politiky nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Ten se krátce po svém zvolení dohodl na normalizaci vztahů s Ruskem. Moskva dodá Ukrajině zemní plyn s 30 procentní slevou a ruští námořníci zůstanou na Krymu o čtvrtstoletí déle.

Dá se očekávat, že jejich přítomnost bude i nadále vyvolávat protesty části veřejnosti i politiků. Pro Rusko je to ale podle Soukupa jak strategicky, tak emotivně nesmírně důležitá základna.

Pragmatické rozhodnutí

„Vlastenecky naladěná část ukrajinského obyvatelstva to samozřejmě cítí jako ‚okovanou botu Moskvy' či něco takového,“ komentoval na Rádiu Česko dohodu s Ruskem komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Čikulaj a Libor Dvořák v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Ale rozhodnutí ukrajinské vlády i samotného prezidenta Janukovyče je zcela jasné, protože ceny plynu se právě za tuto smlouvu o Sevastopolu sníží o 30 procent, to jest v absolutních číslech z dnešních 333 dolarů o sto dolarů, a to je samozřejmě citelná pomoc ukrajinské ekonomice. Současná cena byla podle ukrajinských ekonomů pro ekonomiku země likvidační.“

„Podle mého soudu, i kdyby byl nakrásně - hypoteticky - prezidentem Viktor Juščenko, tak by se možná zdráhal déle, ale nakonec by mu nic jiného než vyměnit Sevastopol za levnější plyn také nezbývalo,“ podotkl Libor Dvořák.

‚Sovětský svaz 2010‘

Podle Borise Čikulaje, předsedy Fóra Ukrajinců v ČR, vyvolává smlouva o černomořské flotile u části Ukrajinců velkou nevoli proto, že posílí vliv Ruska. Řekl to v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

„Vliv Ruska bude mnohem větší než předtím. Mít ruskou vojenskou základnu, to znamená problém pro integraci Ukrajiny do NATO i Evropské unie. To znamená Sovětský svaz 2010.“

Dohodu dnes schválila také dolní komora ruského parlamentu.

Martin Dorazín, Marika Táborská, Alice Kottová, Libor Dvořák, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme