Úspěch ve volbách v Baskicku slaví nacionalisté, v Galicii lidovci

Baskická národní strana (PNV) se stala vítězem regionálních voleb ve španělském Baskicku. Podle očekávání tak nacionalisté znovu přebírají moc v regionu, který je znám svými separatistickými snahami. V Galicii, kde se v neděli také hlasovalo, si svůj mandát udržela pravice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Baskické národní strany Iňigo Urkullu (uprostřed) se raduje z nejlepšího volebního vítězství v historii

Šéf Baskické národní strany Iňigo Urkullu (uprostřed) se raduje z nejlepšího volebního vítězství v historii | Zdroj: Reuters

Baskičtí nacionalisté zaznamenali nejlepší volební výsledek v historii.

Šéf Baskické národní strany Iñigo Urkullu ale ve svém povolebním vystoupení mluvil víc o ekonomice než o nezávislosti.

Baskická národní strana ale nezískala absolutní většinu. Urkullu je připraven oslovit všechny strany.

Současná menšinová vládní Socialistická strana se v Baskicku propadla až na třetí místo. Druhou nejsilnější stranou se totiž stalo koaliční seskupení Bildu, o jehož legalitě musel minulý rok rozhodovat až Ústavní soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

O regionálních volbách ve španělském Baskicku a také v Galícii mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová

V regionálních parlamentních volbách v Galicii si své postavení v čele tamního politického spektra upevnila dosud vládnoucí pravicová Lidová strana. A to i přes nepopulární úsporná opatření a škrty, které v regionu usilovně zaváděla.

Ve Španělsku se kromě jiného stále vlečou problémy se zadluženými regiony. Před víkendem požádaly o finanční výpomoc státu další dvě autonomní oblasti – Baleárské ostrovy a Asturias. Bez půjčky nejsou schopné splácet své dluhy, ani se financovat.

Stát minulý týden vytvořil fond pro pomoc regionům. Do fondu bylo vloženo 18 miliard eur. Dnes už je fond vyčerpaný z 91 procenta.

Největší část, asi třetinu, si půjčilo Katalánsko. Regiony si pochvalují, že mají na splacení půjčky dvanáct let, přitom první splátku mají odloženou na rok 2014, kdy se má podle očekávání španělská ekonomika vzmáhat.

Ľubica Zlochová, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme