‚Už není žádné uprostřed.‘ Trumpova éra začíná – a propast mezi Američany je hlubší než dřív

Přinese éra Donalda Trumpa sjednocení, nebo prohloubí už existující rozpolcení americké společnosti? Tu rozděluje větší politická propast než v minulosti, myslí si dnes téměř dvojnásobek Američanů než před osmi lety. Řada z nich se také obává, že Trumpova vláda věci ještě zhorší. Jiní namítají, že nového prezidenta je třeba hodnotit až na základě činů, nikoli zbrklých předpokladů, píše z Washingtonu reportér agentury Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Stavějte mosty, ne zdi." Transparent na víkendovém protitrumpovském protestu.

"Stavějte mosty, ne zdi." Transparent na víkendovém protitrumpovském protestu. | Zdroj: Reuters

„Stavějte mosty, ne zdi,“ stálo na transparentech, které se ve Washingtonu objevily na víkendovém pochodu proti politice Donalda Trumpa. Jak protestující, tak stoupenci čerstvého prezidenta USA se v neděli pozastavovali nad masovým rozsahem protestů, které počtem účastníků předčily páteční slavnostní inauguraci.

'Má potenciál zničit tuhle zemi i Evropu.' Do ulic kvůli Trumpovi vyrazily miliony lidí

Číst článek

Pro Mary Forsterovou, 42letou úřednici z Ithaky ve státě New York, byl sobotní pochod vůbec první politickou demonstrací, které se kdy zúčastnila. A jak říká, uplynulý víkend jen potvrdil její obavy, že společenská propast se po hořké volební pilulce nepřestala prohlubovat. „Mám pocit, že se (od sebe) čím dál víc vzdalujeme. Už vlastně neexistuje žádné uprostřed," posteskla si.

Sama v minulosti hlasovala jak pro demokratické, tak republikánské kandidáty, Trumpovy výroky a nástin politiky ji však znepokojily natolik, že se tentokrát rozhodla vyjít do ulic. „Dřív nás toho spojovalo víc, dnes mi připadá, že jsme rozdělenější než kdy předtím,“ řekla Reuters.

Propast? Už před Trumpem

Názor Mary Forsterové není ojedinělý. Podle průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnilo Pew Research Center, se celých 86 procent Američanů domnívá, že země je politicky rozdělenější, než bývala dřív. Pro srovnání: před osmi lety si to samé myslelo pouhých 46 procent, tedy jen necelá polovina americké populace. Republikáni a demokraté navíc letos v odpovědi prokázali pozoruhodnou shodu, na rozdíl od roku 2009, kdy na stejnou otázku odpovědělo kladně přes polovinu republikánských respondentů, zatímco mezi demokraty to byli jen čtyři z deseti.

'Americký masakr končí. Budeme nezastavitelní.' Přečtěte si celý projev 45. prezidenta USA Donalda Trumpa

Číst článek

Donald Trump sice ve svém inauguračním projevu hovořil o „jednotné, nezastavitelné Americe“, přesto je část Američanů přesvědčena, že jeho vláda situaci ještě zhorší. Sám prezident protestujícím v neděli vytkl, že svůj nesouhlas měli projevit už v listopadu. „Sledoval jsem včera protesty, ale měl jsem dojem, že jsme zrovna měli volby! Proč tihle lidé nevolili,“ napsal nový šéf Bílého domu na svém soukromém twitteru. Později byl smířlivější: „Mírumilovné protesty jsou znakem naší demokracie. Přestože ne vždy souhlasím, uznávám právo lidí vyjádřit svůj názor.“

Rozkol už před Trumpem

Nesmíme zapomínat, že americká společnost byla rozpolcená už před Donaldem Trumpem, zdůrazňuje profesorka politologie z Brownovy univezity Wendy Schillerová. Míní ovšem, že Trumpova kampaň hojivými účinky příliš neoplývala. „Není pochyb o tom, že Trump zhoršil rozdělení, které ve Spojených státech už existovalo, v důležitých otázkách od národní bezpečnosti přes občanská práva až po klimatickou změnu. (Jenže) rozdělit zemi je recept na volební vítězství, ale už ne na úspěšnou vládu,“ tvrdí Schillerová.

K zacelení rozporů nepřispěje ani převaha republikánů v obou komorách Kongresu, píše Reuters. Dominantní strana nebude muset hledat kompromis s demokraty, aby prosadila své požadavky. A k domluvě nemusejí být náchylní ani demokraté: ti se mohou rozhodnout spíš pro striktní opozici ve snaze zavděčit se svým příznivcům a mobilizovat je k příštím volbám.

Donald Trump. | Foto: Reuters

Těžké naslouchat, když křičí

Někteří Trumpovi voliči však namítají, že protestovat proti politice prezidenta sotva 24 hodin poté, co se ujal funkce, je poněkud zbrklé. Patří k nim například 54letá učitelka Kimberley Morganová, jejímž původním favoritem byl Ben Carson (Trumpův někdejší sok z primárek a nyní jeho volba na post ministra bydlení a územního rozvoje – pozn. red.).

„Nedávají mu žádný čas. Zkrátka jen předpokládají, že udělá špatnou práci,“ vyčetla Morganová Trumpovým kritikům. Na hlavě přitom měla baseballovou čepici dobře známou z Trumpovy předvolební kampaně – gesto, k němuž se rozhodla navzdory metru plnému protitrumpovských demonstrantů, vysvětlila pro Reuters. „Lidé si o vás myslí všechny ty věci, protože jste volili Trumpa. Myslí si, že jste rasista. Nejsem rasistka. Je těžké naslouchat lidem, když na vás křičí.“

Reuters, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme