Už přes rok stojí na berlínském náměstí kemp. Přežívají v něm uprchlíci z Afriky

Přes Středozemní moře prchali před bombovými útoky v Libyi. A z italské Lampedusy, která je Libyi nejblíže, se vydali do Německa. Teď už měsíce čekají od spolkových úřadů odpověď na svou žádost o azyl. Trpělivost už jim ale dochází, a proto vytvořili v centru města protestní kemp.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanový tábor afrických uprchlíků na Oranienplatzu v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová

Ve stanovém táboře na Oranienplatzu je chladno, teploty klesají v noci k nule. Gauče a křesla jsou navlhlé od deště. Přesto na nich posedávají skupinky mužů. Většina jen netečně zírá před sebe.

„Nikdo nemá práci, nemáme žádné peníze, jen tu sedíme a čekáme,“ říká Abdal Abdelulhad, jeden z asi stovky uprchlíků, kteří už více než rok bivakují na náměstí v berlínské čtvrti Kreuzberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi uprchlíky ve stanovém táboře v Berlíně natáčela zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Jsem z Alžírska, tady kolega je z Nigérie, Ahmed je z Mali, je tu Senegal, Súdán, Ghana, všichni jsme Afričané,“ představuje Abdul další členy komunity. Řada z nich má na sobě trička s nápisem Uprchlík z Lampedusy.

Zkontrolovat a probrat aktuální stav přichází Martina Mauerová z berlínské rady pro uprchlíky. „Většina z těch, co tu jsou, už vyčerpala tříměsíční lhůtu pro turistický pobyt. A propadlo jim povolení pro Itálii. Jejich čas vypršel a teď tu jsou nelegálně. Jsou v právním vakuu,“ popisuje jejich situaci.

Do stanu přichází starší manželský pár s krabicí plnou zimního oblečení. Muži vytahují velmi pěkné kabáty a bundy. Zkoušejí si, jestli se jim nějaký hodí.

„Mnoho lidí je milých, přinášejí nám věci, potraviny, ovoce nebo zeleninu. Nemáme tu žádné problémy. Jsou tací, co nás nemusí, ale nikdo nás odtud nevyhání,“ uvádí Abdul a ukazuje kasičku, kam lidé přinášejí peníze.

S botami nebo oblečením by si Afričané mohli otevřít obchod. Měsíce strávené v igelitových stanech uprostřed berlínského náměstí je ale i pro muže těžkou životní zkouškou.

Stanový tábor afrických uprchlíků na Oranienplatzu v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová

„To je katastrofa. Žádné toalety, žádná voda, žádná sprcha. Musíme se chodit sprchovat daleko, žít tady není nic jednoduchého,“ přiznává.

Ministr vnitra bije na poplach. V zemi schází azylové domy. S velkými problémy se potýká právě německá metropole. V útočiště pro uprchlíky se proměnila také někdejší střední škola ve východoberlínské čtvrti Hellersdorf. Ne všem místním se to líbí. Jde o lokalitu s vysokou nezaměstnaností a vysokou kriminalitou.

„Nechceme tu žádný azylový dům. Přinese to jen kriminalitu. A nejde jen o kriminalitu, nechceme tu lidi odjinud. Nemůžeme přece přijmout každého, když je v jeho zemi válka. Takhle to prostě nejde,“ rozčiluje se jedna z obyvatelek Berlína.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme