V Británii se diskutuje o uzákonění zákazu kouření v autech

Zapálená cigareta v autě by mohla být v Británii minulostí. Tamní asociace lékařů totiž doporučuje, aby v zemi začal platit zákaz kouření i v automobilech. Návrh vyvolal nejen v médiích velkou diskusi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Doporučení britských lékařů se zakládá na nejnovějším měření škodlivosti kouření. Z něj například vyplývá, že obsah jedovatých zplodin v autě je 23krát větší, než je tomu v zakouřeném baru nebo restauraci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Británii se diskutuje o zákazu kouření v autech. Tamní spolupracovník ČRo Milan Kocourek o tom mluvil v Odpoledním Radiožurnálu

Jde o důsledky pasivního kouření, tedy o kouř, který způsobují kuřáci svou cigaretou, fajkou nebo doutníkem a který nevdechují jenom oni, nýbrž i všichni ostatní v jejich okolí, zvláště pak děti.

Podle tohoto argumentu může kdokoliv dostat například astma, rakovinu plic nebo celou řadu srdečních chorob, a proto asociace lékařů doporučuje uzákonit zákaz kouření i v automobilech.

Parlamentní skupina, která se zabývá problematikou kouření a veřejného zdraví, dospěla k závěru, že okamžité zavedení tohoto zákazu by bylo kontraproduktivní, setkalo by se totiž s opačným účinkem. Podle zákonodárců je nejprve třeba dopracovat se ke konsenzu v celé společnosti. Doporučují proto porady s veřejností.

Místní informační a uvědomovací kampaň, která upozorňuje na škodlivost kouření v autech, už začala ve Walesu. Porady s veřejností hodlají brzy zahájit i ministři v Severním Irsku. Ale v Anglii a ve Skotsku se o zavedení tohoto zákona bezprostředně zatím neuvažuje.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme