V Egyptě se znovu demonstruje a střílí

V Egyptě naplno propukly nové násilnosti. Roznítil je středeční krvavý incident v Port Saídu, kde při bitkách na fotbalovém stadionu zahynulo více než 70 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt znovu zachvacují protesty | Zdroj: Reuters

Egypťané připisují odpovědnost policii a armádě, které prý fotbalové násilí záměrně umožnily. Parlament už odhlasoval, že vinu za masakr nese ministr vnitra.

Proti bezpečnostním složkám se v noci na dnešek znovu demonstrovalo v několika městech. V Suezu zahynuli dva lidé, policisté tam rozháněli střelbou dav, který napadl policejní stanici.

V Suezu zastřelila egyptská policie dva demonstranty

Číst článek

V Káhiře je z pouličních střetů asi 400 zraněných. Odpůrci vlády obléhali ministerstvo vnitra. V jednu chvíli zabloudilo mezi demonstranty policejní auto a rozzuření Egypťané se přes půl hodiny pokoušeli dostat k jeho zamčené posádce. Nakonec se policistům podařilo odjet.

Pátek je tradiční den protestů a dnes se tedy může situace ještě více vyhrotit.

Vlnu protestů v Egyptě vyvolal středeční masakr na fotbalovém stadionu v Port Saídu. Egyptský vojenský režim slibuje, že tragédii vyšetří a pachatele potrestá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Egypta přiblížila situaci spolupracovnice ČRo Anna Janků ve Světě o osmé

Řadoví Egypťané i mnozí politici ale připisují odpovědnost za násilí a smrt desítek lidí právě armádě a policii.

A tak Muslimské bratrstvo, které má v parlamentu většinu, obviňuje z masakru stoupence bývalého, tedy Mubarakova režimu, demonstranti v Káhiře včera skandovali "Smrt Tantávímu" tedy šéfovi vojenské rady.

A objevily se spekulace, že armáda mohla použít masakr dokonce k upevnění svojí pozice v čele státu. „Veřejnost je velmi pohoršená a rozzlobená,“ připomněla ve Světě o osmé spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků. „Tantáví nepřímo vyzývá k občanské válce, není oblíben a měl by odejít.“

„Protesty budou pokračovat, jak se to bude vyvíjet. Určitě je tady snaha, aby země byla uvedena do totálního zmatku, chaosu a aby byly uskutečněny jiné plány pro Egypt,“ uvedla Janků.

Vážný problém

Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák považuje nejnovější demonstrace a veřejné projevy nespokojenosti za vážný problém pro vojenskou vládu.

„Když máte v ulicích tolik lidí, když jsou mrtví, útočí n policejní stanice, nebo táhnou na ministerstvo, tak to znamená, že ten, kdo je v čele státu, má vážný problém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Egyptě rozebral v Ozvěnách dne komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Na druhé straně je to příležitost, protože vojáci mohou prohlásit, že od toho tu jsou: zajistit bezpečnost.“ Slezák připomněl, že od dob, kdy se Egypt zbavil krále, vládne zemi vždy voják.

„Prezidentské volby budou až v létě, takže teprve ten, kdo po nich přijde, bude skutečný vládce. Zatím Egyptu vládnou generálové.“ Důležité také bude nastavení pravidel pro budoucí politickou soutěž.

Jak Slezák poznamenal, v mocenském boji mezi generály a islamisty se zcela ztrácejí egyptští liberálové.

V Suezu zastřelila egyptská policie dva demonstranty

Číst článek

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme