V Polsku můžete vydražit pobyt ve vězení a pomoci nemocným dětem

Chcete strávit pár hodin ve vazební věznici nebo se projet křižníkem? Pak se dnes musíte v Polsku zapojit do největší charitativní akce, která nabízí i takové zážitky. Právě díky celonárodní dobročinné sbírce, která se už po 20 let koná vždy jen jediný den v roce, se podařilo v uplynulých letech zlepšit polské zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staré město ve Varšavě | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V rámci akce nazvané Velký orchestr sváteční pomoci se po celé zemi dnes pohybuje na 150 tisíc dobrovolníků, kteří vybírají od lidí jakékoliv částky na pomoc polskému zdravotnictví. V celém Polsku funguje více než 1700 organizačních štábů, desítka jich je také po celém světě, hlavně tam, kde žijí polští krajané.

Během dneška se na různých místech až do 22 hodin odehraje na 140 koncertů, takže je to dobročinná akce obrovských rozměrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O celonárodní sbírce v Polsku mluvil ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Peníze se vybírají hlavně na pomoc nemocným dětem. Za 20 let trvání sbírky se podařilo vybrat v přepočtu dvě a půl miliardy korun; loni to bylo během jediného dne v přepočtu zhruba 300 milionů.

Z toho je vidět, že se jedná o velmi úspěšnou, a hlavně mezi Poláky důvěryhodnou charitativní akci. Za 20 let se z vybraných peněz nakoupilo přes 25 tisíc nejrůznějších přístrojů a vybavilo se asi na 600 ordinací.

Součástí sbírky jsou také on-line aukce nejrůznějších předmětů a zážitků, které na internetu běží až do konce měsíce. Je tak možné si koupit třeba starou tramvaj, terénní vůz bývalého skokana na lyžích Adama Malysze nebo kapitánskou čepici pilota, který loni zázračně přistál s boeingem ve Varšavě bez podvozku.

Ještě o něco zajímavější jsou ale zážitkové ceny: jedna varšavská vazební věznice například nabízí pobyt za mřížemi se vším všudy, armáda zase dala do aukce náročný trénink v horách s vojáky, kteří se připravují na misi v Afghánistánu.

Petr Vavrouška, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme