V Rakousku vzniká Mezinárodní protikorupční akademie OSN

U Vídně vzniká ve světě unikátní vzdělávací instituce proti korupci - Mezinárodní protikorupční akademie. Zakládající dokument podepsalo 25 zemí, za Českou republiku to byl podle agentury APA ministr vnitra Radek John.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

Akademie má vychovávat státní úředníky i ostatní zájemce ze soukromého sektoru. Má být přidružena k Organizaci spojených národů a je vůbec první institucí tohoto druhu na světě. Podle svých webových stránek bude financována jednotlivými vládami a neziskovými organizacemi.

Akademie se sídlem v Laxenburgu jižně od Vídně je mezinárodní organizací přidruženou k OSN. Podporovat ji v činnosti budou Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (ONUDC), Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) i rakouská vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu hovořil ve Světě o druhé Rádia Česko Tomáš Kramár ze sdružení Oživení

Generální tajemník Spojených národů Pan Ki-mun její vznik označil za milník v boji mezinárodního společenství proti korupci. Řekl, že tato instituce přispěje k vytváření "kultury bezúhonnosti". Konkrétní vzdělávací programy by měly začít už na podzim letošního roku.

Tomáš Kramár, předseda protikorupčního sdružení Oživení, ale žádné hmatatelné protikorupční výsledky v České republice v dohledné době - v souvislosti se vznikem této akademie - neočekává. Řekl to na Rádiu Česko.

„Já samozřejmě neznám podrobnosti fungování té akademie, co se týče toho, kolik lidí z České republiky by se tam mělo školit a v čem. Co bych asi podtrhnul jako nejzávažnější překážku nějakého pozitivního vlivu na českou veřejnou správu, je absence služebního zákona u nás, který by vytvářel profesionální kariérní úředníky.“

„A samozřejmě, jestli bude stát investovat do toho, aby se nějací úředníci vzdělávali na – doufám – prestižní odborné akademii v oblasti protikorupčních opatření, tak by to samozřejmě měli být úředníci, kteří zůstanou ve státní správě dlouho a které – například – po příštích volbách nový ministr zase nepropustí. Ta provázanost na služební zákon je u těch úředníků prvořadá,“ upozornil Kramár.

Václav Sochor, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme