Ve Stuttgartu desetitisíce lidí protestovaly proti stavbě nového nádraží

Německá vláda chce šetřit, kde se dá. V Bádensku –Würtenbersku se ale navzdory utahování opasků rodí megalomanský projekt nového nádraží. To má zcela zastínit i nové hlavní nádraží v Berlíně. Obyvatelům Stuttgartu se to nelíbí a žádají zastavení stavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ve Stuttgartu protestují proti zbourání nádraží | Foto: Klára Stejskalová

Protesty zesílily tento týden, kdy začalo bourání severního křídla stávající nádražní budovy. Velká demonstrace byla ohlášena na dnešní večer. Očekávalo se, že na ni přijde až padesát tisíc lidí, kteří vytvoří živý lidský řetěz kolem budovy zemské vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty proti novému nádraží ve Stuttgartu sleduje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Osobně jsem k tomu byla skeptická, protože právě před tou sedmou hodinou se spustil velmi silný déšť, ale nakonec celé náměstí před severním křídlem té budovy, která začala být tento týden bourána, bylo zcela zaplněno,“ hlásila večer ze Stuttgartu zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

„Postupně se přidávali další a další a na pochod městem k budově zemské vlády se nakonec vydaly skutečně desetitisíce lidí.“

Protestující, což jsou běžní obyvatelé Stuttgartu, lidé všech věkových kategorií, věří, že se jim zbourání stávajícího nádraží ještě podaří zabránit.

„Několik podobných případů se v poslední době stalo a třeba dnes protestující dostali určitou morální podporu i ze sousední spolkové země Severní Porýní-Vesfálsko, kde zaznělo, že takovéto projekty si Německo v současnosti nemůže dovolit.“

Právě předraženost nové stavby je to, co jejím odpůrcům vadí nejvíce. Původně se totiž mluvilo o tom, že projekt bude stát asi 2,8 miliard eur, teď už je to 4,1 miliardy. Ale předpokládá se, že během desetileté výstavby náklady stále porostou.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme