Vladimir Putin nabídl ruské občanství Gérardu Depardieuovi

Francouzského herce Gérarda Depardieua jsou dnes plné televizní obrazovky i titulní strany zpravodajských serverů. Nemá nový film, má nové občanství. Ruské. Herec nedávno odešel z daňových důvodů do Belgie, ale podle ruských zdrojů požádal o ruský pas. Dekret o udělení občanství podepsal prezident Vladimir Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský herec Gerard Depardieu s tehdejším ruským premiérem, dnes už prezidentem Vladimirem Putinem na snímku z prosince 2010

Francouzský herec Gerard Depardieu s tehdejším ruským premiérem, dnes už prezidentem Vladimirem Putinem na snímku z prosince 2010 | Zdroj: Reuters

Putin je podobným krokům nakloněný, protože obě země k sobě mají historicky blízko.

Pro Gérarda Depardieua, se kterým má dobré osobní vztahy, má prý pochopení i jako pro umělce - to jsou podle Putina lidé, kterých se snadno něco dotkne.

„Věřím, že teď má nelehké období. A jestli Gérard chce žít v Rusku nebo mít ruský pas, můžeme to považovat za vyřešené,“ prohlásil ruský prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

O udělení ruského občanství Gérardu Depardieuovi mluvil zpravodaj jan Šmíd

Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka jde ale ze strany Putina také o populistický krok. „Myslím si, že toto gesto v očích prostých Rusů vypadá docela dobře, protože západní filmové hvězdy jsou přeci jen předmětem jistého kultu,“ upozornil ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Informace o ruském občanství potvrdil dnes renomovaný list Le Monde, z francouzských oficiálních činitelů se k této zprávě dosud nikdo nevyjádřil. Řada osobností, včetně herečky Catherine Deneuveové, však už dříve herce při jeho odchodu z Francie podpořila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne Radiožurnálu byl komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák

Hercův agent však už oznámil, že Gérard Depardieu zatím o občanství ani nepožádal. Filmová hvězda odešla z Francie kvůli daním a odstěhovala se do Belgie. Depardieu prodává luxusní nemovitost v centru Paříže, kde stále vlastní i několik restaurací.

O belgické občanství ale Depardieu také zatím nepožádal a samotná belgická strana dala najevo, že čekací doba je pětiletá a žadatel musí prokázat na své vazby k zemi.

Depardieu se údajně nechal slyšet v pařížské hospodě, kterou vlastní, že mu občanství nabídly tři státy. A to Rusko, Belgie a překvapivě Černá Hora. S tou má prý úzké vazby v oblasti obchodu.

Vysoká daň pro bohaté ve Francii zatím neplatí

Francouzská Ústavní rada v závěru roku zamítla kontroverzní vládní návrh zákona o 75procentní dani příjmů přesahujících milion eur ročně. Prezident Hollande chce návrh předložit znovu.

Mezitím Depardieu oznámil, že na jeho snaze odejít z Francie se nic nemění, protože tamní daňová politika je nepříznivá vůči hercům a lidem, kteří hodně vydělávají.

Na Putinovu rychlou reakci údajně Depardieu reagoval s nadšením a slíbil, že se naučí rusky.

Jan Šmíd, mkp, Simona Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme