‚Vraťte, co jste ukradli.‘ Řečtí senioři vyšli do ulic, požadovali třinácté důchody

FOTO. Řečtí důchodci se ve čtvrtek sjeli do Atén. S holemi a transparenty protestovali před budovou parlamentu proti vládě. Premiér Alexis Tsipras chce některým penzistům příští týden vyplatit jednorázový finanční příspěvek. Protestující ale tvrdí, že jde jen o drobky ve srovnání s tím, o co přišli během krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řečtí důchodci vyšli v Aténách do ulic. Požadovali třinácté důchody | Zdroj: Reuters

Na jedné straně zhruba 5000 řeckých seniorů, na druhé policisté před úřadem premiéra Alexise Tsiprase.

Řečtí důchodci během demonstrace vykřikovali protivládní hesla a nesli například transparent s nápisem „Vraťte, co jste ukradli“.

Poukazovali na to, že se jim během krize několikrát snížili penze. Požadovali proto po řeckém premiérovi, aby splnil, co slíbil, tedy mimo jiné třinácté důchody. „Chceme, aby se vrátila dřívější úroveň důchodů," prohlásil jeden z účastníků protestu.

Řeky neobměkčil ani příslib premiéra Tsiprase, který chce obdarovat zhruba 1,5 milionu důchodců, tedy asi šedesát procent penzistů. Využije k tomu zhruba 617 milionů eur z rozpočtového přebytku, v přepočtu přes 16,5 miliardy korun. Vánoční bonus dostanou podle plánu ti senioři, kteří berou měsíčně necelých 850 eur, tedy téměř 23 tisíc korun.

Vládní plán už schválil parlament. Hlasování provázela dramatická atmosféra, nakonec ale balíček podpořily také některé opoziční strany. Premiér tak vánoční bonus zřejmě řeckým seniorům skutečně vyplatí.

Vánoční dárek pro část řeckých důchodců. Premiér Tsipras chce rozdat 617 milionů eur

Číst článek

Nápad ale okamžitě zkritizovali politici v Berlíně i Bruselu. Věřitelé z eurozóny pak ve středu pozastavili realizaci dohody o zmírnění řeckého dluhu. Premiér Tsipras na to ale reagoval velmi kriticky a řekl, že se vláda nenechá vydírat a sama bude rozhodovat o tom, komu dá rozpočtový přebytek.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Získalo celkem 240 miliard eur, tedy asi 6,5 bilionu korun. Loni v srpnu se pak s partnery v eurozóně dohodlo na třetím záchranném programu v celkovém objemu 86 miliard eur, v přepočtu 2,3 bilionu korun.

Řečtí důchodci vyšli v Aténách do ulic. Požadovali třinácté důchody | Foto: Reuters

Řečtí důchodci vyšli v Aténách do ulic. Situaci před úřadem premiéra Alexise Tsiprase monitorovali policisté | Foto: Reuters

Řečtí důchodci vyšli v Aténách do ulic. Požadovali třinácté důchody | Foto: Reuters

Soňa Dorňáková Stamu, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme