Výbuch v japonské elektrárně podle úřadů nepoškodil reaktor

Situace v japonské jaderné elektrárně postižené pátečním tragickým zemětřesením a dnes výbuchem by měla být stabilizovaná. Podle oficiálních představitelů nedošlo k poškození ochranného obalu reaktoru a úroveň radiace v okolí elektrárny prý klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř stoupající nad japonskou jadernou elekrárnou Fukušima I | Zdroj: ČTK

Z Tokia vyrazili do jaderného komplexu, poškozeného páteční í pohromou, speciální týmy s cílem zchladit tamní reaktor. Podle provozovatele elektrárny je kryt chránící jaderné palivo nepoškozený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý ve Víkendovém odpoledním Radiožurnálu

„V půl deváté japonského času to dokonce potvrdil hlavní tajemník vlády s tím, že ten výbuch, ke kterému došlo v 15:36 hod. japonského času v elektrárně Fukušima I, způsobil opravdu jen porušení ochranného vnějšího betonového obalu a vyvrátil spekulace, že by byl porušen samotný reaktor,“ řekl v odpoledním vysílání Radiožurnálu z Tokia ředitel tamního Českého centra Petr Holý.

„Důvodem údajně byla pára vzniklá při odpařování způsobeném nedostatkem vody v reaktoru. Tajemník vlády dále potvrdil, že byl informován o tom, že nedošlo ani k jiným fatálním změnám reaktoru,“ řekl dále Holý.

Japonští technici podle něj také přišli jednou novinkou: chtějí ochlazovat reaktor mořskou vodou. „Dále spoléhají také na to, že v oblasti, kde leží elektrárna Fukušima, je teď v noci zima, je tam asi jeden stupeň nad nulou, takže oni přikládají důležitost i počasí, které tam je.“

Pokud jde o počet obětí zemětřesení a vlny tsunami, japonská televize jich nyní podle ředitele Českého centra hlásí více než 1400. Počet nezvěstných ale ještě není ani vyčíslen.

Podle ředitelky českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové mohou být komplikace japonských reaktorů po zemětřesení zapříčiněny tím, že celá oblast je prakticky bez proudu.

„A ono paradoxně elektrárna bez elektřiny, a zejména jaderná elektrárna bez elektřiny, je ve vážných problémech. Tím pádem to úsilí personálu a těch, kteří tam pomáhají, směřuje k tomu, aby co nejrychleji byly zajištěny náhradní zdroje elektrického napájení, zejména pro chladící čerpadla,“ uvedla Drábová ve vysílání Radiožurnálu.

Jan Prokeš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme