Washington trvá na porážce IS i odchodu Asada, potvrdil Kerry

Spojené státy budou dál usilovat o porážku extremistického hnutí Islámský stát i o zastavení konfliktu v Sýrii. O americké strategii na Blízkém východě mluvil ve Washingtonu ministr zahraničí John Kerry. Už koncem tohoto týdne bude ve Vídni společně s dalšími státníky hledat možnosti, jak válku v Sýrii ukončit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA podle Kerryho trvají na odchodu Asada | Zdroj: Reuters

John Kerry shrnul hlavní pilíře amerického úsilí v regionu. Zopakoval, že Spojené státy jsou odhodlané eliminovat extremistické hnutí Islámský stát.

To se však podle Washingtonu neobejde bez odchodu syrského prezidenta Bašára Asada. Jeho režim a Islámský stát jsou podle Johna Kerryho součástí stejného problému.

Opozice proti Asadovi totiž podle amerického ministra zahraničí v některých případech žene zoufalé lidi až do náruče extremismu. Moskva má ale za to, že by o osudu Asada měli rozhodnout občané ve volbách.

Jak také šéf americké diplomacie zdůraznil, Spojené státy budou dál stát v čele více než 60členné koalice, která už měsíce bombarduje pozice Islámského státu.

Hlavní řešení ale Washington spatřuje v diplomacii, v úsilí dostat strany k jednacímu stolu. Kerry ale připustil, že k dohodě o zastavení války povede ještě dlouhá cesta.

K dalšímu pokusu má dojít ještě tento týden ve Vídni. Americký ministr zahraničí vyzval země účastnící se mírových jednání o Sýrii k otevřenosti a flexibilitě.

Lenka Kabrhelová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme