Za přeložení životopisu thajského krále půjde Američan do vězení
Na dva a půl roku poslal soud v Bangkoku do vězení Američana Joea Gordona. Přeložil totiž zakázané pasáže životopisu thajského krále a publikoval je na internetu. Thajci ho za údajnou urážku královské rodiny zatkli už letos v říjnu. Americké velvyslanectví v Bangkoku proti rozhodnutí protestuje a odvolává se na svobodu projevu.
Přeložené části z knihy „The King Never Smiles“ o thajském králi Pchúmipchónovi jsou v království zakázané. Nesmí se publikovat a ani dále distribuovat. Gordon je ale přeložil a umístil na internet už před několika lety, kdy žil v americkém Coloradu.
Když pak letos v květnu přicestoval do Thajska, byl okamžitě zadržen. A dnes odsouzen k dvěma a půl roku vězení.
Případ amerického překladatele odsouzeného v Thajsku sleduje asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková
Joe Gordon s trestem samozřejmě nesouhlasí. Nečeká prý ale, že by se z vězení snadno dostal. I přesto se snažil obhajovat a tvrdil, že je americký občan a to, co se stalo, bylo v Americe, a nikoliv Thajsku.
Proti výši trestu pak protestovalo i americké velvyslanectví v Bangkoku. Jak řekla americká generální konzulka, američtí diplomaté jsou velmi znepokojeni tvrdostí rozsudku, který byl nad Joem Gordonem vynesen, a věří, že se ho podaří z vězení zachránit.
Američanům obhájce potvrdil, že se nebude odvolávat, ale po měsíci podá žádost o královskou milost.
Za urážku královské rodiny v Thajsku hrozí až patnáct let vězení. Tento přísný trest se teď hodně řeší. Thajské zákony na ochranu majestátu patří totiž k nejpřísnějším na světě.
Jak ale říkají kritici tohoto zákona, je snadno zneužitelný. Například proti nepohodlným aktivistům a politikům. Argument, že "nechoval dostatečný respekt vůči monarchii" například použili i thajští generálové, kteří před pěti lety svrhli při vojenském převratu tehdejšího thajského premiéra Tchaksina Šinavatru.