Základem tuniské ústavy nebude islámské právo šaría

Sekulárně smýšlejícím Tunisanům se ulevilo. V nové tuniské ústavě totiž nebude zakotveno islámské právo šaría. Tak zní dlouho očekávané stanovisko nejsilnější parlamentní strany Nahda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vítězné Strany obnovy v Tunisku Rašíd Ghannúší

Předseda vítězné Strany obnovy v Tunisku Rašíd Ghannúší | Foto: ČTK/AP, Hassene Dridi | Zdroj: ČTK

Vedení islamistické Nahdy prohlásilo, že kvůli jedné formulaci v ústavě nehodlá štěpit národ. Rozhodlo se proto přistoupit k řešení po vzoru předchozí ústavy z roku 1959. Ta pouze stanovuje arabštinu jako úřední jazyk a islám jako státní náboženství.

Na vyjádření nejsilnější politické strany k tomuto problému se v Tunisku dlouho netrpělivě čekalo. Zatímco liberální část Tunisanů si vydechla, do ulic vyšly tisíce stoupenců radikálního islámského směru salafíja.

Ti naopak hlasitě požadovali zakotvení islámského práva do ústavy, v tuniské společnosti ale představují menšinu.

Ústava má být hotová asi za rok. Její podoba může být vzorem i pro další postrevoluční arabské země, konkrétně Egypt, který svůj nový základní zákon začne psát v nejbližších dnech.

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme