'Zatraceně, Vaše Veličenstvo, málem jsem vás zastřelil.' Strážný si spletl Alžbětu II. s vetřelcem

Královnu Alžbětu II. málem zastřelila její vlastní stráž. Britská panovnice si totiž v noci vyšla na neohlášenou procházku. Strážný Buckinghamského paláce si ji ale spletl s jedním z několika vetřelců, kteří se v posledních letech dokázali dostat do Buckinghamského paláce. Informoval o tom britský list The Times. Neuvedl ale, kdy se incident stal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

Členy královské rodiny hlídá v Buckinghamském paláci nepřetržitě stráž, podobně jako Miloše Zemana na Pražském hradě. Bezpečnostní opatření se ale málem stala osudná královně Alžbětě II.

Britská panovnice má prý čas od času problémy se spánkem. Devadesátiletá dáma si pak oblékne kabát a jde na krátkou procházku, popsal bývalý příslušník palácové stráže britskému listu The Times.

Jednou během hlídky zahlédl kolem třetí hodiny ranní ve tmě postavu. Myslel si, že narazil na nebezpečného vetřelce, proto zakřičel: „Kdo je tam?“

Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že před ním stojí britská královna. „Zatraceně, Vaše Veličenstvo, málem jsem vás zastřelil," zaklel. Ihned si ale uvědomil, že takhle by s královnou mluvit neměl, proto čekal na její reakci.

Královna se ale zachovala jako panovnice a promluvila smířlivým tónem: „To je v pořádku. Příště předem zazvoním, abyste mě nezastřelil.“

Policisté dopadli místo vetřelce prince Andrewa

Alžběta II. ale není jediná z královské rodiny, komu se něco takovému stalo. V roce 2013 považovali ozbrojení policisté za vetřelce královnina syna prince Andrewa, který se procházel v rozlehlých zahradách.

Bezpečnostní opatření jsou ale nutností. Do Buckinghamského paláce se loni pokusilo proniknout několik lidí. Policie v srpnu zatkla ve čtyři hodiny ráno 22letého muže, který přelezl plot. Objevil ho strážník, který sledoval kamery.

Britská královna věnovala vánoční poselství konání dobrých skutků. Po letech poprvé promluvila ze záznamu

Číst článek

V květnu pak 41letý Denis Hennessy pronikl asi na 10 minut na pozemky paláce. Královna, princ Philip a princ Andrew přitom byli uvnitř. Když ho stráž odhalila, opakovaně se ptal: „Je madam uvnitř?"

Královnu Alžbětu II. trápilo přes Vánoce silné nachlazení. Poprvé za desítky let dokonce promluvila k národu ve vánočním poselství ze záznamu. Už se ale uzdravila a začátkem ledna se znovu chopila svých oficiálních povinností.

Zleva: Camilla, vévodkyně z Cornwallu, Charles, princ z Walesu, královna Alžběta II., princ Philip, vévoda z Edinburghu, princ William, vévoda z Cambridge, a Kate, vévodkyně z Cambridge | Foto: Reuters

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme