'Zločin, za který se budou kát.' Běloruská opozice volá po nových volbách

Představitelé demokratických sil výsledky voleb do dolní komory běloruského parlamentu, které se konaly v neděli 11. září, neuznali. Vůdci opozičních stran prohlásili, že letošní volby se od všech předcházejících ničím podstatným neliší, a vyzvali občany, aby se večer 12. září sešli na Říjnovém náměstí v centru Minsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky stoupenců běloruské opozice demonstrovaly v centru Minsku. Současného autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka vyzvali k odchodu

Stovky stoupenců běloruské opozice demonstrovaly v centru Minsku. Současného autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka vyzvali k odchodu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Akci organizovali prezidentští kandidáti z roku 2010, bývalí političtí vězni Uladzimir Njakljajev a lídr nezaregistrované Běloruské sociálně demokratické strany Mikalaj Statkevič. Později akci podpořilo i hnutí Mladá fronta a Hnutí solidarity Společně. Titíž politici a organizace stáli za protestními akcemi i po posledních prezidentských volbách v říjnu 2015.

Ještě před začátkem shromáždění se na Říjnovém náměstí pohybovalo hodně tajných policistů, které prozrazoval jejich zevnějšek i vysílačky. Na místě byly také policejní antony, čteme na serveru Deutsche Welle.

Potom se na řádně ohlášené akci objevili i další známí představitelé běloruské opozice: předseda Sjednocené občanské strany Anatol Ljabedzka, předseda nově zakládané Běloruské křesťanské demokracie Pavel Sevjarynec nebo Zmicer Daškevič, lídr mládežnické organizace Mladá fronta.

Rozporuplná mediální realita Běloruska: změny k lepšímu i zatčení novináři

Číst článek

Údajná demokracie

Naopak obě poslankyně, které se do nově zvoleného stodesetičlenného parlamentu poprvé po dvaceti letech dostaly jako zástupkyně demokratických sil, na shromáždění nepřišly.

Řečníci na mítinku se shodli, že parlamentní volby nebyly transparentní ani demokratické. Njakljajev řekl, že vláda se snaží tyto volby představit jako úspěch demokracie a odvolává se přitom na to, že do parlamentu se dostali hned dva představitelé opozice. Informace o údajné demokratičnosti nedělních parlamentních voleb úřady šíří všemi prostředky a hodně lidí jim uvěřilo, prohlásil Njakljajev.

„Ve skutečnosti to žádné volby nebyly, znovu jen fraška a obelhávání občanů. Proto musíme požadovat nové, opravdu svobodné volby, které by zaručily nezávislý a demokratický rozvoj naší země.“ dodal Njakljajev.

Jako minule. Ale zajímavější

Na tom, že nedávné běloruské parlamentní volby se moc nelišily od těch minulých, se shoduje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i nezávislí analytici. Běloruský režim stejně jako v předcházejících letech využíval ve svůj prospěch stejné mechanismy: předčasné hlasování a silnou administrativní podporu určitých kandidátů. Nedostatečná byla i kontrola sčítání hlasů, čteme na analytickém webu Belarus Digest.

Přesto ale výzkumník Andrej Kazakevič prohlásil, že výsledek letošních voleb byl poprvé od roku 2000 zajímavější než sama předvolební kampaň. Podle některých expertů je přítomnost dvou opozičních poslankyň přímo „senzací“. Jiní ale tvrdí, že zvolené kandidátky nejsou v přesném slova smyslu příslušnicemi opozičních hnutí.

Sociální demokrat Statkevič ve svém pondělním vystoupení konstatoval, že Bělorusové jsou „pracovitý a laskavý národ, který je v Evropě výjimečný tím, že nemá možnost volit. Náš národ pokaždé mlčky spolkne hanebné divadlo, které mu předvádějí. Výsledkem je, že zemi hrozí ztráta nezávislosti. Bělorusko získá opravdovou svobodu, až tu s námi budou stát stovky tisíc lidí, řekl Statkevič.

Chceme v tom žít? Ne!

Křesťanský demokrat Sevjarynec, který po roce 2005 z politických důvodů strávil dva roky na nucených pracích, prohlásil, že viníky jsou mimo jiné všichni členové volebních komisí:

„Musí pochopit a uvědomit si, že to, co dělají, je zločin, za který se budou muset kát sami před sebou i před Bohem.“ Pak se přítomných zeptal, jestli chtějí dál žít v takovém režimu. Odpovědí mu bylo sborové „Ne!“ Na otázku, jestli účastníci akce chtějí žít ve svobodném a nezávislém Bělorusku, přítomní jednohlasně odpověděli „Ano!“

Živý řetez odrazil provokatéra

Zdálo se, že akce na schodišti před Palácem republiky na Říjnovém náměstí v Minsku už pomalu končí, když vtom se lidé v civilu pokusili zadržet jednoho z aktivistů. Řečníci a členové demokratických organizací utvořili živý řetěz, útočníky odrazili a jednoho provokatéra dokonce sestrčili ze schodů. Přítomní velitelé pořádkové policie, kteří potyčku pozorovali, se rozhodli nedovádět situaci do krajnosti a vydali svým lidem rozkaz, aby je nechali na pokoji, píše Deutsche Welle.

To už se účastníci akce na Statkevičovu výzvu vydali k budově Ústřední volební komise. Když demonstranti procházeli po prospektu Nezávislosti kolem budovy běloruské KGB, sborově křičeli „Hanba!“. Zněla i další hesla: „Ať žije Bělorusko!“, „Svobodu!“ a „Nezávislost!“ Mnoho účastníků přišlo s historickými běloruskými vlajkami, užívanými v letech 1991 až 1995, které tvoří červený pruh mezi dvěma bílými pruhy.

Statkevič shromáždění uzavřel prohlášením: „Nezastavíme se, dokud Bělorusko nebude svobodné, budeme vycházet do ulic znovu a znovu.“ Po skončení akce se lidé dlouho nerozcházeli, probírali nedělní volby a recitovali verše běloruských básníků, končí reportáž Deutsche Welle.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme