Ženy zahazovaly boty na podpatcích, vzpomíná Bushova asistentka na 11. září 2001 v Bílém domě

Zřejmě každý, kdo už tehdy vnímal svět, si vybaví, kde ho zastihla zpráva o teroristických útocích na New York a Washington. Pamatuje si to i Anita McBrideová – 11. září 2001 jako každý den přišla ráno do Bílého domu, kde pracovala. Právě příběhem asistentky prezidenta USA George Bushe mladšího otevíráme seriál Radiožurnálu k dvacátému výročí tragédie, která změnila svět.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno z unesených letadel narazilo i do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA. Snímek je z 16. září 2001 | Zdroj: Reuters

Prezidenta Bushe zastihly útoky při návštěvě školy na Floridě, odkud také dopoledne poprvé promluvil, a do Bílého domu se dostal až v sedm hodin večer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jestli chcete přežít, tak utíkejte, křičeli podle Bushovy asistentky agenti v Bílém domě. Více si poslechněte v prvním díle seriálu k 20. výročí útoků 11. září 2001 zpravodaje Českého rozhlasu v USA Jana Kaliby

Dřív ho tam Tajná služba USA (Secret Service, federální agentura pověřená ochranou vedení státu – pozn. red.) z bezpečnostních důvodů nepustila. A podle jeho tehdejší asistentky to velmi těžce nesl.

„Zoufale se snažil do Bílého domu vrátit. Během dne jsme několikrát slyšeli, jak je frustrovaný, že mu to nedovolili a přesouvali ho do zabezpečených vojenských zařízení jinde v zemi. Až asi v pět odpoledne jsme dostali zprávu, že prezident letí zpět a že by se část evakuovaného personálu měla vrátit. Práce bylo samozřejmě dost, chystal se projev k národu,“ popisuje pro Radiožurnál.

OBRAZEM: 19 let od teroristického útoku na Dvojčata a Pentagon. Pietní akce se neobešly bez roušek

Číst článek

Bez prezidenta v Bílém domě patřilo ráno 11. září 2001 k těm poklidnějším, říká Anita McBrideová. To se změnilo v momentě, kdy členové Tajné služby začali sprintovat po chodbách, vedli viceprezidenta Dicka Cheneyho do podzemního bunkru a nařídili bleskovou evakuaci skoro 2000 zaměstnanců z Bílého domu a okolních budov.

Dvě unesená letadla narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku a Bílý dům dostal zprávu, že další míří na něj.

„Někteří reagovali na pokyny opustit kanceláře pomalu. Agenti na ně křičeli: ‚Jestli chcete přežít, tak utíkejte! Musíte odsud pryč!‘ Ženám řekli, ať zahodí boty na vysokém podpatku a běží bez nich,“ vzpomíná McBrideová.

Bývalá asistentka prezidenta George Bushe mladšího a jednu dobu také šéfka kanceláře první dámy Laury Bushové Anita McBrideová | Zdroj: Profimedia

„Stejně jako většina ostatních jsem mířila na severní stranu do Laffayetova parku. Všechny brány byly otevřené dokořán. Něco takového jsem nikdy předtím neviděla, a to jsem v Bílém domě pracovala už pro prezidenty Reagana a Bushe staršího. Ocitli jsme se na ulici, mobily jako dnes jsme neměli, jen staré tlačítkové. Viděla jsem tam stát i vedoucí pracovníky Bílého domu a instinkt mi říkal, že to není dobrý nápad.“

‚Dívali jsme se na ten horor‘

Asistentka prezidenta Bushe proto zorganizovala přesun o dva bloky dál, kde pracoval její manžel. Ten poslal své lidi domů, nechal je na papírky zaznamenat přihlašovací hesla k počítačům a za chvíli už u nich provizorně ťukalo do klávesnic asi sedmdesát předních zaměstnanců Bílého domu.

Spojené státy odtajní jméno muže, který měl pomoci s přípravou 11. září. Teroristům domlouval lekce létání

Číst článek

Právě až v manželově kancelářích si Anita McBrideová a ostatní naplno uvědomili, co se ve Spojených státech děje.

„V konferenční místnosti běžela televize, takže jsme se všichni dívali na horor, který se odehrával v New Yorku a v Pentagonu, do kterého mezitím také narazilo letadlo,“ popisuje.

S Anitou McBrideovou tam byli například ředitel Národní ekonomické rady nebo vládní tajemník – přímá spojka prezidenta s ministry jeho vlády. Tyto nejdůležitější lidi Tajná služba eskortovala na bezpečnější místo, jakmile faxem oznámili svou polohu. Zbytek dostal přidělenou ochranku na místě.

V dalších dnech se režim v Bílém domě pomalu vracel do zajetých kolejí, ale už nikdy se do nich nevrátil úplně.

Zasahovali u ‚dvojčat‘, dosud mají problémy. Kongres prodloužil zdravotní péči pro záchranáře z 11. září

Číst článek

„Museli jsme změnit systém přístupu do Bílého domu. Najednou jsme nevěděli, kdo je dobrák a kdo padouch. Měnil se systém propustek do areálu, museli jsme ze dne na den přestěhovat lidi z pěti pater kanceláří, které měly okna do ulice a byly zranitelné. To byla ta viditelná změna,“ líčí McBrideová.

„Co se nezměnilo, byla tamní kultura. Pracovat v Bílém domě je poslání. A tohle vnímání se najednou dramatickým způsobem ještě posílilo. Cítili jsme zodpovědnost ze všech sil bránit naši zemi, naše zásady a svobodu. Bylo pro nás ohromující, jak starostliví vůči nám byli osobně manželé Bushovi a jak byli silní. My zaměstnanci jsme z toho taky čerpali sílu. Tohle byla nová kapitola v našem životě v Bílém domě i pro celou zemi,“ dodává pro Radiožurnál tehdejší asistentka prezidenta George Bushe mladšího a jednu dobu také šéfka kanceláře první dámy Laury Bushové.

Vzpomínek je stále plná a obsáhle je sepsala i pro čtvrtletník Historické asociace Bílého domu věnovaný dvacátému výročí teroristických útoků na Ameriku.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme