Spojené státy odtajní jméno muže, který měl pomoci s přípravou 11. září. Teroristům domlouval lekce létání

Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejní jméno muže napojeného na saúdskoarabskou vládu, který měl pomáhat dvěma teroristům zodpovědným za útoky z 11. září 2001. Ministerstvo k rozhodnutí podle americké televize CNN došlo den po 18. výročí útoků.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník na místě, kde stála newyorská „dvojčata“.

Pomník na místě, kde stála newyorská „dvojčata“. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Jméno americké úřady prozatím odtajní pouze pro účely soudního řízení. Právníci zastupující rodiny obětí teroristického útoku mohou ale později požádat, aby vláda totožnost saúdského občana dále zveřejnila.

Teroristický útok, který si pamatuje každý. Před 18 lety narazila letadla do newyorských dvojčat

Číst článek

Rodiny obětí viní vládu Saúdské Arábie z toho, že útok z roku 2001, při kterém zemřelo na tři tisíce lidí, pomohla koordinovat, píše CNN. Saúdská vláda dlouhodobě odmítá jakoukoliv roli v útocích nebo jejich přípravě.

Patnáct z devatenácti členů Al-Káidy, kteří útoky zrealizovali, bylo občany Saúdské Arábie.

CNN píše, že rozhodnutí zveřejnit totožnost muže spojeného s útoky je překvapivá. Administrativa Donalda Trumpa se s mocným hráčem na Blízkém východě snaží udržet co nejlepší vztahy. Oficiální americké kanály tak zlehčují například roli Rijádu při vraždě novináře Džamála Chášukdžího. 

Otazníky nad rolí Rijádu

O roli saúdské vlády se podle CNN vedou ve Washingtonu dlouhodobé spory. Oficiální stanovisko hovoří o tom, že o možné roli Rijádu neexistují důkazy. Podle některých členů vyšetřovací komise ale nebylo v tomto ohledu vedeno dostatečně podrobné šetření.

Proces se strůjcem atentátů v USA z roku 2001 začne na základně Guantánamo v roce 2021

Číst článek

Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejní jméno na základě krátké zprávy FBI z roku 2012, která jmenovala tři osoby, které podle úřadů pomohly dvěma útočníkům například s ubytováním ve Spojených státech. Měly jim ale také zařídit letecké hodiny.

Už dříve úřady zveřejnily jména dvou z těchto lidí. Oba muži měli podle FBI vazby na saúdskou vládu.

Dosud neznámé jméno podle zástupců přeživších patří poměrně vysoko postavenému činovníkovi saúdskoarabské vlády. Vychází i z toho, že podle dokumentu federální policie dával výše zmíněné dvojici rozkazy.

Pozůstalí se saúdskoarabskou vládou chtěli soudit už od roku 2003. Až v roce 2018 k tomuto kroku mohli přistoupit, na základě zákona z roku 2016 o možnosti rozšíření civilních žalob na cizí státy podílející se na terorismu.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme