11. září 2001 v Afghánistánu: Strach z války i víra v pád Talibanu

Zítra uplyne přesně 10 let od teroristických útoků na Spojené státy. O tom, jak prožívali tuto událost lidé v Americe nebo Evropě, už bylo řečeno a napsáno hodně. Jinak ji ale vnímali lidé v Afghánistánu, kam vedly stopy organizátorů útoku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž nesoucí dřevo s dětmi

Muž nesoucí dřevo s dětmi | Foto: Břetislav Tureček

„O útocích na Ameriku jsem se dozvěděl 11. září. Pamatuji si to přesně. V 9 večer jsem se vrátil do našeho tábora a přátelé mi řekli, co se stalo. Všichni měli puštěná rádia a poslouchali zahraniční rozhlasové stanice. Říkal jsem si, že Afghánistán čeká další válka,“ vzpomíná Nazir.

Blížící se konflikt očekávali lidé se smíšenými pocity. Válek totiž prošlo ve 20. století Afghánistánem již mnoho. Na druhé straně ale mnozí doufali, že se zbaví nadvlády Talibanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek přibližuje, jak vnímali 11. září lidé v Afghánistánu

Mezi těmi, kdo odešli do sousedním Pákistánu byl i Nazir. 11. září jej ale zastihlo v Afghánistánu, kde bojoval po boku legendárního velitele Masúda.

Začátek září byl pro Afghánistán plný dramatických událostí. Už 9. září zabil atentát vrchního velitele afghánských opozičních sil Ahmada Šáha Masúda. Muži, kteří se vydávali za novináře, odpálili během fingovaného rozhovoru kameru napěchovanou výbušninou.

„Potkal jsem ty muže ve vesnici. Sháněli se po satelitním telefonu. Pak rozdělili všechny své peníze mezi lidi. Byl jsem u toho, když volal Masúdův tajemník, že velitel je připraven. Odjeli a chvíli na to se ozvala ohlušující rána," vypráví Nazir.

Masúdovi spolubojovníci byli přesvědčeni, že za atentátem stál chráněnec vládnoucího Talibanu, Usáma bin Ládin. Jeho jméno tehdy ještě nikomu mnoho neříkalo.

O dva dny později hodlala al-Káida zaútočit na Spojené státy a bin Ládin si uvědomoval, že v Masúdovi by měli Američané schopného a nebezpečného spojence.

Vláda Talibanu se ovšem chýlila ke konci. Již 7. října začala operace a za její podpory dobila 13. listopadu Masúdova Severní alince Kábul.

Jaromír Marek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme