350 zatčených ve 30 městech. Rusko zadrželo desítky lidí, kteří přišli vzdát hold Alexeji Navalnému

Přes tři stovky lidí byly zatčeno při několika shromážděních, která se v Rusku konala na počest opozičního politika Alexeje Navalného, jehož smrt ve vězení v pátek oznámily ruské úřady. Uvedl to v sobotu večer specializovaný server OVD-Info, který monitoruje aktivity ruských bezpečnostních složek a problematiku lidských práv. Dopoledne server psal o 110 zatčených ve 13 městech.

Moskva (Aktualizováno: 19:40 17. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské bezpečnostní složky zatkly přes sto lidí, kteří vzdali hold Alexeji Navalnému

Ruské bezpečnostní složky zatkly přes sto lidí, kteří vzdali hold Alexeji Navalnému | Foto: Artem Priakhin / SOPA Images | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters je zatýkání největší od září 2022, kdy při protestech proti částečné mobilizaci, kterou v souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu vyhlásil prezident Vladimir Putin, bylo zadrženo více než 1300 osob.

Spontánní pietní místa začala po oznámení Navalného smrti vznikat v řadě ruských měst, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé na počest Navalného nosili květiny.

Agentura AFP uvedla, že se u některých pietních míst tvořily fronty. Dělo se tak navzdory postoji úřadů, které varovaly před pořádáním jakýchkoliv „nepovolených demonstrací“.

Podle sčítání zveřejněného na internetových stránkách OVD-Info se do sobotního rána vědělo, že bylo „ve 13 městech“ zatčeno 110 osob. V sobotu večer ale server čísla ustálil na bezmála 360 zatčených ve třicítce měst.

Policisté od pomníků květiny a další předměty přes noc odklidili, lidé ale v sobotu přinášeli další. Někde policie přístup na pietní místa zablokovala.

Sedmačtyřicetiletý kritik prezidenta Vladimira Putina byl ve vězení od roku 2021. Za tu dobu se potýkal s bolestmi zad a nohou, nemocemi, kvůli zásahům dozorců nemohl spát, držel několik týdnů hladovku a často byl na samotce, kam byl podle své mluvčí naposledy poslán před dvěma dny.

Jen několik měsíců před nástupem do vězení v roce 2021 byl politik otráven, z čehož vinil Putina a ruskou tajnou službu FSB.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme