15 měsíců vězení dostal srbský politik Šešelj za pohrdání haagským soudem

Srbský nacionalistický politik Vojislav Šešelj dostal trest patnáct měsíců vězení. Takový verdikt v Haagu vynesl Mezinárodní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii. Šéf Srbské radikální strany se podle něj provinil pohrdáním soudem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Scheveningen

Věznice Scheveningen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Vojislav Šešelj ve své knize odhalil identitu tří chráněných svědků z hlavního procesu, který je proti němu veden. Tím podle rozsudku ohrozil jejich bezpečnost.

Šešelj je v hlavním soudním procesu v Haagu obviněn, že se během války v Jugoslávii v první polovině devadesátých let dopustil válečných zločinů v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a severní - autonomní části Srbska - Vojvodině. Mělo se jednat zejména o podněcování etnické a náboženské nenávisti.

Tento proces byl ale přerušen, protože soud není schopen zajistit bezpečnost svědků. Šešelj to považuje za výmluvu a tvrdí, že je nevinen. V Haagu je téměř sedm let a obhajuje se sám. Je také autorem přibližně padesát knih a z cely v Scheveningenu řídí telefonem i Srbskou radikální stranu.

Balkanolog Matyáš Zrno z Občanského institutu připomněl, že Šešelj si skutečně před haagským soudem počíná jako na divadle, je vulgární a že dokonce poslal soudce ,do pekel'.

Komentář Matyáše Zrna v podvečerním Radiofóru jsme pro vás uložili v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Čtěte také:
Srbský politik Vojislav Šešelj opět stane před tribunálem v Haagu
V Haagu začne proces se srbským ultrapravicovým politikem Šešeljem
Bývalý srbský ministr Šešelj obviněný z válečných zločinů má být údajně propuštěn
Začal soud s Vojislavem Šešeljem
Hladovějícímu Šešeljovi podle lékařů hrozí smrt
Srbský ultranacionalista Šešelj se odmítl účastnit zahájení soudu
Vojislav Šešelj odmítá obhájce, které mu přidělil haagský soud

Katarína Brezovská, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme