‚Demonstrace a ustrašený premiér.‘ Zahraniční média píší o oslavách výročí sametové revoluce

Německý, britský i ruský tisk si v sobotu všímá aktuálních politických okolností českých připomínek 17. listopadu 1989. Německý deník Süddeutsche Zeitung, rakouská televize ORF i ruská tisková agentura TASS zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Andreje Babiše a jeho syna. Britská BBC nebo agentura AP zaznamenaly mnohatisícové demonstrace v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplňující se Staroměstské náměstí: manifestace za odstoupení premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO | Zdroj: Český rozhlas

„Český ministerský předseda tajně položil věnec,“ zní titulek sobotní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci „zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře“.

Babišovo noční kladení věnců zaujalo

„Vládní krize v Česku má pro připomínky takzvané sametové revoluce před 29 lety kuriózní důsledky,“ píše v té souvislosti Süddeutsche Zeitung a čtenáře informuje i o Babišově facebookovém vysvětlení, že musí ještě dnes letět do Švýcarska za svým synem.

17. listopad ve znamení oslav i demonstrací. Tisíce lidí žádaly demisi premiéra Babiše

Číst článek

Překvapivého nočního kladení věnců na Národní třídě si všiml také zpravodajský server deníku Die Welt, německý server Spiegel Online nebo rakouská televize ORF.

„Vládní krize v Česku dnes zastínila i připomínku začátku sametové revoluce před 29 lety,“ uvedla ORF a dodala i informaci o tom, že Babišovy květiny aktivisté ráno vyhodili.

Britská BBC píše, že protestující v Praze pořádají demonstraci proti premiérovi v nesnázích den poté, co Babiš ujišťoval, že nikdy neodstoupí, a podrobněji vysvětluje aféru kolem premiéra a jeho syna.

Demonstrace proti premiérovi

Agentura AP píše, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti premiérovi Babišovi a že účastníci pochodu, který vyšel z Pražského hradu, požadovali „rezignace Babiše a jeho spojence, prezidenta Miloše Zemana“.

O velké manifestaci požadující odstoupení Babiše informuje i německá agentura DPA, podle níž je politická atmosféra v České republice napjatá. Agentura mimo jiné připomíná, že Babiš, který je pod tlakem kvůli korupční aféře, byl před rokem 1989 členem KSČ.

DPA dále cituje mimo jiné z tweetů prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který sobotní akce označil za „milion chvilek nenávisti“ a prohlásil, že 17. listopad je „v rukou agresivních aktivistů“.

České úřady žádaly Švýcary o pomoc kvůli premiéru Babišovi. Chtěly bankovní podklady

Číst článek

„Čeští aktivisté proměnili v protest proti premiérovi Andreji Babišovi a prezidentovi Miloši Zemanovi oslavy Dne boje za svobodu a demokracii,“ píše také ukrajinský server Ukrajinska pravda.

Server zaznamenal i to, že demonstranty podpořili někteří opoziční politici a na druhou stranu cituje Ovčáčkovo označení demonstrantů, kteří vyhodili Zemanovu kytici, za „fašistickou lůzu“.

'Hlučný skandál'

Vzpomínkovým akcím v Praze se podrobně věnuje ruská agentura TASS, jejíž zpravodaj sleduje události na místě. Připomíná v této souvislosti „hlučný skandál“ premiéra Andreje Babiše, jehož vyzývají účastníci oslav výročí sametové revoluce k odchodu z funkce.

Na Babišovu adresu podle TASS z davu zazníval hlasitý „krajně odmítavý“ pokřik a premiérovu kytici hodili přítomní do odpadkového koše. Velvyslance USA Stephena Kinga naopak lidé odměnili potleskem, zaznamenal ruský zpravodaj.

Britský web Independent přinesl obšírnější text o výročí sametové revoluce a „triumfu Václava Havla“ a podrobně připomíná historické události listopadu a prosince roku 1989 a okolnosti zhroucení komunistického režimu v Československu.

„I když mladší generace potřebuje občas připomenout její význam, sametová revoluce dokázala světu, že nekrvavý převod moci je možný, což byl mimořádný úspěch a svědectví o povaze lidu,“ dodal Independent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme