17. listopad se tentokrát slaví i na Slovensku

Sedmnáctý listopad se po dvanácti letech od Sametové revoluce stal státním svátkem také na Slovensku. Parlament rozhodl o změně v kalendáři koncem října. Pro státní svátek se vyslovila nadpoloviční většina poslanců, jak z koaličního, tak z opozičního tábora. S jejich rozhodnutím souhlasilo podle průzkumů 36 procent Slováků. Čtvrtina dotázaných byla proti. Ačkoliv diskuze o významu 17. listopadu na Slovensku neutichá, žádné oficiální připomenutí vláda ani sněmovna nepřipravila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svíčky | Foto: Hynek Bulíř

Premiér Dzurinda v prohlášení pro Slovenskou tiskovou agenturu pouze řekl, že dokaz 17. listopadu, kdy lidé bojovali za svobodu a demokracii, je stále velkou výzvou. Logickým vyústěním událostí v roce 1989 bude podle něho plnohodnotná integrace země do euroatlantických struktur. Dnešní státní svátek by měl v průběhu dvou let nahradit některý ze dnů vážících se buď ke vzniku samostatného státu nebo ke schválení Ústavy Slovenské republiky.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme