17 osobností žádá svobodu pro Íránku, které hrozí poprava

Obhájce lidských práv na celém světě zneklidňuje postup íránských úřadů vůči ženě, původně odsouzené k ukamenování za nevěru a později obviněné z podílu na vraždě manžela. K ní se 43letá Sakíne Aštíaníová přiznala i v televizním rozhovoru, který vysílala íránská televize. Propuštění vězněné Íránky, které hrozí trest smrti, požaduje skupina zahraničních signatářů z politického i kulturního života. Otevřený dopis podepsal i spisovatel Milan Kundera, který žije v Paříži.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránka Sakíne Áštíaníová

Íránka Sakíne Áštíaníová | Zdroj: ČTK

Text podepsalo 17 francouzských i zahraničních osobností. Například herečky Juliette Binocheová nebo Mia Farrow, bývalá kandidátka na prezidentku Francie Segolene Royalová a další. Signatáři otevřeného dopisu žádají Írán, aby upustil od potrestání ženy, bezodkladně ji osvobodil a uznal její nevinu.

Text dopisu uveřejnil na internetových stránkách své filosofické revue myslitel Bernard Henri - Lévy, poté jej otiskl deník Liberation.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ obviněné Íránky přiblížila v Ozvěnách dne Radiožurnálu Eva Dobrovolná z Amnesty International

Sákine Aštíaníovou odsoudili v Íránu k ukamenování za nevěru se svým bratrancem. Později ji obvinili z podílu na vraždě manžela. K tomu se veřejně přiznala, avšak podle svého advokáta doznání učinila pod nátlakem.

V tlaku na Teherán se angažuje i mezinárodní organizace Amnesty International. Její koordinátorka pro mezinárodní otázky Eva Dobrovolná Radiožurnálu řekla, v jaké fázi celý případ nyní je.

„Je to tak, že poprava, ať již oběšením či jiným způsobem, té ženě stále hrozí; kamenování by to snad již být nemělo. Ten trest hrozí i přesto, že v případu je celá řada otazníků. Zmiňované údajné doznání k podílu na vraždě, které dokonce přenášela íránská televize, ukazuje spíše fakt, že Írán postrádá důkazy o vině této ženy a že se je snaží získat za každou cenu.“

Mezinárodní pozornost a ostrá kritika ze zahraničí jsou podle Dobrovolné jednou z mála možností, které v tomto případu zbývají.

„V minulosti se již několikrát stalo, že po nesouhlasu světové veřejnosti byl zachráněn lidský život, byla zastavena poprava. Takže naděje zůstává.“

Jan Pokorný, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme