18 polských horníků uvěznil zával. Záchranáři se je snaží vyprostit

V dole na měď na jihozápadě Polska zůstalo v podzemí nejméně 18 horníků. Záchranářům, kteří při pátrání nasadili veškerou dostupnou techniku, se je konečně podařilo lokalizovat. Zatím ale nenavázali kontakt, sesuv půdy totiž přerušil telefonní i optické kabely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachta Rudna na jihozápadě Polska, kde zával uvěznil horníky | Zdroj: Reuters

Situace v dole zůstává podle mluvčího majitele Dariusze Wyborského velmi nebezpečná.

„Stále jsme se nedostali na místo, kde by bylo třeba kopat. Situace v hlavní šachtě je pořád velmi nestabilní. Ze stropu padají kameny a záchranáři tam nemohou bezpečně pracovat. Proto jsme zahájili hlavní práce ze sousedního dolu. Všechny stroje pracují na plno, abychom se co nejdřív dostali do zavalené části,“ přiblížil.

V dole Rudna pracovalo pod zemí 42 horníků. Dvacet z nich se dostalo bez potíží na povrch. Čtyři další jsou zranění, z toho jeden vážně.

K neštěstí došlo včera pozdě večer v hloubce asi 1000 metrů. Otřesy způsobené podzemním sesuvem naměřili i seismologové, dosáhly síly skoro pět stupňů.

Ondřej Himmer, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme