20 let Hongkongu v 'péči komunistické strany': velká vojenská přehlídka, ale i velké protesty

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Hongkongu zúčastnil vůbec největší vojenské přehlídky od předání města pod čínskou správu. Pokračuje tak ve své první návštěvě Hongkongu. Město si v sobotu připomene 20. výročí konce britské správy. Očekávají se i velké protesty proti vládě Pekingu.

Tento článek je více než rok starý.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propekingská obyvatelka Hongkongu si dělá selfie před čínskou vlajkou.

Propekingská obyvatelka Hongkongu si dělá selfie před čínskou vlajkou. | Zdroj: Reuters

V Hongkongu je právě na své první návštěvě čínský prezident Si Ťin-pching. V sobotu to totiž bude 20 let ode dne, kdy Hongkong přešel z britských rukou pod čínskou správu, ale v rámci politiky „jedna země, dva systémy" si přitom zachoval část svých demokratických svobod.

Hongkongská policie už propustila aktivisty zadržené ve středu kvůli přípravě protičínských protestů. Skupina demonstrantů ve středu obklíčila zlatou sochu květu bauhínie, kterou Čína Hongkongu darovala u příležitosti konce britské nadvlády, a pak na ni někteří z nich vylezli.

Protest proti politice Pekingu. | Zdroj: Reuters

Opoziční strana Demosisto potvrdila, že všichni její zatčení členové už jsou na svobodě. Aktivisté žádali rozšíření politických svobod a snížení vlivu Číny v Hongkongu.

Propuštění aktivistů ovšem zatím neznamená, že je jejich případ uzavřen. Byli totiž propuštěni pouze na kauci a v září se musí na policii znovu hlásit.

Podle agentury AFP ale nebyli obviněni. Jeden z vůdců masových prodemokratických protestů z roku 2014 student Joshua Wong uvedl, že tentokrát byl zatčen kvůli porušení zákona o veřejném pořádku.

9000 strážců stability

Bezpečnostní opatření při návštěvě prezidenta a před víkendovými oslavami jsou důkladná. Na pořádek v ulicích dohlíží asi 9000 policistů, kteří drží demonstranty daleko od prezidenta Si Ťin-pchinga, jeho doprovodu, hotelu i míst, kde se mají odehrát sobotní oficiální oslavy.

Unesli ho agenti? Záhadné zmizení čínského miliardáře vzrušilo Hongkong

Číst článek

Protičínské plakáty v ulicích podle agentury Reuters většinou chybí. Na sobotní každoroční demonstraci požadující dodržování základních demokratických práv a svobod v Hongkongu by přesto mohly dorazit desetitisíce lidí. Řada obyvatel města je totiž s nadvládou Pekingu nespokojená.

„Hongkong se za posledních deset let hodně změnil," myslí si jeden z nespokojenců Sparky Wong. „Chudí lidé zažívají extrémní bídu, životní úroveň se ve srovnání s dobou před předáním zhoršila. Opravdu doufám, že v Číně můžeme mít víc demokracie, svobody a lidských práv."

Propasti a pochybnosti

Jeho slova potvrzují i některá data. Podle vládních údajů jsou rozdíly mezi bohatými a chudými v Hongkongu nejvyšší za poslední čtyři desetiletí. Charitativní organizace Oxfam uvádí, že Hongkong je i přes snahy vlády jedním z nejméně rovnostářských měst na světě.

Pochybnosti o hongkongské demokracii zase vyjádřila i bývalá koloniální velmoc Velká Británie. Její ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že město mohlo za 20 let pokročit výrazněji. O porušování práva na svobodu projevu se zase mluvilo třeba po předloňských neobjasněných zmizeních některých hongkongských vydavatelů.

Nicméně podpora Pekingu je v Hongkongu stále velká, ostatně i propekingský tábor plánuje na víkend svá shromáždění. Třeba v posledních volbách v roce 2016, které se tak odehrály už po masových protivládních protestech z roku 2014, propekingské strany volilo 40 procent hlasujících. Tábor volající po posílení demokracie pak získal 36 procent.

Díky péči strany

Současný systém podporuje například paní Ko Paj-šun. „Jsem tak šťastná, že jsem mohla vidět prezidenta Si," uvedla jako host na vojenské přehlídce. „Díky péči komunistické strany a její podpoře Hongkongu se cítím spokojeně. Vím, že město je ve správných rukou."

Vojenská přehlídka se konala u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga u posádky čínské armády. Přehlídka byla vůbec největší ve městě od roku 1997, kdy Čína převzala kontrolu nad Hongkongem.

Prezident Si už vyzval tamní politiky, aby podporovali novou správkyni oblasti Carrie Lamovou. Právě způsob volby šéfa hongkongské vlády je jednou z hlavních věcí, která prodemokratickým aktivistům vadí. Není totiž vybírán v přímých volbách, ale nepřímo - shromážděním volitelů. A ti jsou podle kritiků značně propekingští.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme